„Nie daj się nabrać!” to kampania społeczna Narodowego Banku Polskiego, ucząca zasad bezpiecznego korzystania z usług finansowych. Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie i Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela zapraszają od 1 czerwca na kolejną edycję kampanii edukacyjnej „Nie daj się nabrać!” w siedzibie NBP w Olsztynie.
Kampania społeczna
„Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”
www.zanim-podpiszesz.pl www.zastrzegam.pl
- Cel kampanii
Poinformowanie Polaków o ryzykach związanych z zaciąganiem pożyczek tzw. chwilówek poza sektorem bankowym oraz z lokowaniem depozytów w firmach
nie podlegających nadzorowi państwa.
- Charakter kampanii:
- kampania ma charakter informacyjno-edukacyjny,
- dotyczy zjawiska, a nie konkretnych podmiotów działających na rynku,
- jest neutralna i bezstronna, ale zwracamy uwagę na fakt, że firmy objęte nadzorem są bardziej wiarygodne niż spółki cywilne czy osoby fizyczne. Podkreślamy, że warto sprawdzić firmy z którymi podpisujemy umowy.
- Komisja Nadzoru Finansowego : www.knf.gov.pl www.knf.gov.pl/ostrzeżenia.html
- Infolinia Konsumencka : 800 889 866
- Konsumenckie Centrum E-Porad : porady@dlakonsumentow.pl
- Miejscy (Powiatowi) Rzecznicy Konsumentów : www.uokik.gov.pl
Narodowy Bank Polski jest Bankiem Centralnym, który dba o wartość naszych pieniędzy oraz prowadzi szereg kampanii edukacyjnych ,ważnych dla każdego kto nie chce dać się nabrać!.M.in.:
„Oszczędzanie się opłaca”
„Nie daj się nabrać”
„Akademia Bezpiecznych Finansów”
W tym roku, Roku 100-lecia odzyskania niepodległości, przypomnimy zasługi Premiera Władysława GRABSKIEGO, inicjatora powstania Banku Polskiego SA (28 kwietnia 1924 rozpoczął swoją działalność) ,którego piękne tradycje kontynuuje Narodowy Bank Polski, oraz autora reform, które zapewniły stabilizację ekonomiczną II RP. „Zarówno Austria, Wery, jak i Niemcy ustabilizowały swoje waluty dzięki pomocy międzynarodowej.Reformy Grabskiego , w których wykorzystano jedynie środki krajowe ,były ewenementem na skalę światową.Takie rozwiązanie nie wynikało jednak z jakiejś szczególnej ambicji polskiego rządu -w ówczesnej sytuacji politycznej w Europie Grabski nie mógł po prostu liczyć na pożyczki ,których uzyskanie nie wiązałoby się z próbami zakwestionowania polskich granic” („Bankoteka”, maj 2014).Tak więc , zasługi Wł. Grabskiego dla utrzymania naszej niepodległości są doniosłe.