Aktywni w pracy, czyli I Forum Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie odbyło się 20 listopada 2018r. w G2 Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie Aktywni w pracy skierowane zostało do osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w zakładach aktywności zawodowej w województwie podkarpackim oraz kadry wspierającej, a także samorządu i organizatorów ZAZ.
Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości niepełnosprawnych pracowników w zakresie wnoszenia indywidualnego wkładu w zespół pracowniczy, podejmowania odpowiedzialności w wymiarze adekwatnym do powierzonych zadań, a także osobistego potencjału. Forum stworzyło także możliwość wyartykułowania przez osoby niepełnosprawne ich potrzeb związanych ze środowiskiem, procesem i relacjami w pracy.
Celem Polskiego Związku Organizatorów ZAZ i WTZ jest integracja i reintegracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, a także tworzenie warunków do rozwoju zakładów aktywności zawodowej oraz warsztatów terapii zajęciowej, jako podmiotów ekonomii społecznej
Forum poprowadzili Bernadeta Szczypta z Polskiego Radia Rzeszów oraz Marek Piechuta prezes Stowarzyszenia Nasz Dom w Woli Marczyckiej.
Wszystkich przybyłych powitał Mariusz Mituś z Polskiego Związku Organizatorów ZAZ i WTZ. Następnie kilka słów do zgromadzonych wygłosiła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. Wicemarszałek Stanisław Kruczek w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom z niepełnosprawnością.
Niezwykłe wystąpienie „Konwencyjnie o pracy i życiu” należało do dr Moniki Zimy-Parjaszewskiej, Prezeski Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która zaktywizowała uczestników forum, zadając im wiele pytań. Pierwszym z nich dotyczyło tego, o czym zebrani mogli dzisiejszego dnia samodzielnie zdecydować. Kolejnym pytaniem do sali było: – Jak wygląda życie osoby z niepełnosprawnością i czym różni się od życia osoby bez niepełnosprawności? Najwięcej poruszenia wywołało pytanie o dokument, który zmienił życie osób z niepełnosprawnością. Chodziło w nim o Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością. Jedną z najważniejszych kwestii było przypomnienie przez prelegentkę, że nie jest najważniejsze, by zagwarantować prawa dla osób niepełnosprawnych, ale zagwarantować realizację tych praw.
Funkcjonowanie Rady Warsztatowej Lebenshilfe Detmold (niemieckiego odpowiednika polskich ZAZ-ów) przedstawiła Przewodnicząca Rady – Caroline Lubbert, a szerzej zaprezentował działalność Warsztatu dla Osób z Niepełnosprawnością Dyrektor Generalny Lebenshilfe Detmold – Bernd Conrad. Rada Warsztatu reprezentuje interesy osób niepełnosprawnych, jest wybierana co cztery lata i działa w oparciu o rozporządzenie o współdziałaniu. W każdym dziale warsztatu jest jeden rzecznik grupy, który raz w miesiącu uczestniczy w posiedzeniu rzeczników działu z Radą Warsztatu. Bernd Conrad przedstawił historię stowarzyszenia Lebenshilfe oraz zaprezentował rodzaje działalności warsztatu. Są wśród nich usługi dla przemysłu, gastronomiczne oraz ogrodnicze. Jedną z ciekawostek były zaprezentowane podczas prezentacji kije Gemse produkowane przez warsztat, które zostały nagrodzone przez BAG:wfbM oraz reddot award jako produkt design 2011 roku. W warsztacie pracuje 900 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością.
Po przerwie jako pierwsza wystąpiła dr Agnieszka Woynarowska z Uniwersyetu Gdańskiego, która prowadziła projekt badawczy – Doświadczenia sytuacji pracy w narracji osób z niepełnosprawnością. Na terenie całej Polski badała pracowników ZAZ-ów oraz uczestników WTZ-ów, przeprowadzając 150 wywiadów, których fragmenty zaprezentowała podczas wystąpienia. Kategorie analizy doświadczeń pracy omówione przez autorkę badań to: niewiadoma, wyzwanie, zderzenie z własnymi możliwościami i ograniczeniami, nowe szanse oraz wymiar emancypacyjny a także miejsca pracy w perspektywie ON.
Monika Bernat Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, przedstawiła zakłady aktywności zawodowej działające w województwie podkarpackim. Jest ich obecnie 12 i zatrudniają 658 osób. Do ich zadań należy przygotować indywidualne programy rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, a ich głównym celem jest przygotować pracowników do przejścia na otwarty rynek pracy.
Kolejnym punktem forum było rozstrzygnięcie konkursu „Ja i moja praca”. Przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: film, zdjęcie i wiersz/opowiadanie. Po wręczeniu upominków nastąpiła część artystyczna, duet gitarowy Marcepan i Marecki zaśpiewali kilka utworów, m.in. Bieszczadzkie anioły, które spotkały się z dobrym przyjęciem i wtórem głosów z sali.
Ostatnią częścią wydarzenia były 4 sesje warsztatowe, podczas których osoby z niepełnosprawnościami poruszały najistotniejsze dla nich tematy.
Wśród paneli dyskusyjnych znalazły się:
– Self-adwokatura – aktywni w życiu, aktywni w pracy
– Moje miejsce w ZAZ
– Moje miejsce w społeczności lokalnej
– Rodzina
Portal Rampa towarzyszył jednemu sesji warsztatowej Moje miejsce w społeczności lokalnej, podczas której o swoich doświadczeniach opowiedzieli: Monika Mielnicka działająca aktywnie w fundacji Mam Marzenie, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz Szlachetnej Paczce, a także Krystian Nowak, który podzielił się doświadczeniami współpracy z Portalem Rampa-Pokonujemy bariery oraz swoją pasją kibica siatkówki.
Wszystkie wystąpienia były tłumaczone na polski język migowy.
Całość Forum transmitowana była na żywo, zapis wydarzenia do obejrzenia ->
Bardzo ciekawy filmik
Pingback: I Forum Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie - Wideo relacje - RAMPA
Pingback: Rampowicz Krystian na panelu dyskusyjnym - Portal RAMPA