Anioły JiM i autystyczna rzeczywistość w Manufakturze

Jak wygląda świat widziany oczami osób z autyzmem? Jak ci ludzie odbierają kolory i dźwięki? Do niedzieli, 26 listopada, w łódzkiej Manufakturze, każdy mógł tego doświadczyć „na własnych zmysłach”. Fundacja JiM zdecydowała się na odważny eksperyment – przy pomocy specjalnych gogli VR oraz dedykowanej animacji przeniosła użytkowników w „autystyczną rzeczywistość”.

Każdy, kto odwiedził stoisko Fundacji JiM w tzw. małej rotundzie w łódzkiej Manufakturze (niedaleko wejścia do sklepu Leroy Merlin), mógł choć przez chwilę patrzeć na świat tak, jak osoba z autyzmem.

Nadwrażliwość na bodźce to charakterystyczna cecha autyzmu. Dla osób z autyzmem ludzki głos brzmi jak wrzaskliwy skrzek, najdelikatniejszy dotyk czują tak, jakby ich pocierano papierem ściernym, nie do zniesienia jest dla nich jasne światło, zaś kolory i nadmierny ruch otoczenia przytłaczają, rodzą odruchy paniki i przerażenia. Aby to uzmysłowić, Fundacja JiM sięgnęła po nowoczesne technologie. Powstał program, który przy użyciu Wirtualnej Rzeczywistości (ang. Virtual Reality, w skrócie VR) i po nałożeniu na oczy gogli VR ze smartfonem, przenosi każdego w autystyczną rzeczywistość, aby na chwilę miał szansę stać się autystą.

Program po raz pierwszy pokazano w trakcie tegorocznego Festiwalu Woodstock, gdzie cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, a każdego dnia ustawiały się kolejki chętnych do założenia gogli VR.

Akcja w Manufakturze to element stałej kampanii poszukiwania Aniołów JiM, czyli darczyńców, którzy zechcą wspierać stałymi datkami wybranych przez siebie podopiecznych fundacji JiM prowadzi terapię zupełnie za darmo. Stałe wsparcie finansowe zapewnia szybszą diagnozę oraz konsekwentną terapię dzieci, a to dwa kluczowe elementy w pracy z autyzmem.

Fundacja JiM prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej.

JiM skupił już ponad 4000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM w całej Polsce, w których razem tworzą wielką siłę. JiM organizuje także kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie takie jak Polska na Niebiesko, organizowana 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzięki dziesiątkom tysięcy darczyńców z całego kraju pomoc Fundacji JiM jest całkowicie bezpłatna.

Więcej o Fundacji na stronie www.jim.org

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial