Aplikacja mobilna MICASA

MICASA to aplikacja mobilna ułatwiająca dzielenie się codziennymi obowiązkami między partnerami/współlokatorami, która niedawno miała swoją premierę. Przygotował ją Instytut Spraw Publicznych.

Z badań wynika, że to kobiety mają większy udział w wykonywaniu zadań związanych z opieką nad dzieckiem oraz porządkami domowymi. Jak wynika m.in. z sondażu CBOS z 2013 roku w większości polskich rodzin nadal to głównie kobiety obarczane są prasowaniem (82%), praniem (81%), przygotowywaniem posiłków (67%), zmywaniem naczyń (58%), rutynowym sprzątaniem (58%) i gruntownymi porządkami (54%). Badacze z Instytutu Spraw Publicznych od dawna zwracają uwagę, że taki podział obowiązków między kobietami i mężczyznami, wpływa na mniejszą aktywność kobiet w życiu zawodowym i publicznym.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że 30 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. Ponad 41 proc. z nich przyznało, że najważniejszą przyczyną takiej sytuacji są właśnie obowiązki rodzinne i te związane z prowadzeniem domu.

Instytut Spraw Publicznych wraz z agencją marketingową Performante postanowili do zmiany tej sytuacji wykorzystać nowe technologie. Efektem współpracy jest bezpłatna aplikacja MICASA, która ułatwia podział domowych obowiązków. Oparta na koncepcie tzw. grywalizacji – zamienia codzienną konieczność w wyzwanie.

Aplikacja MICASA stworzona została z myślą o osobach, którym zależy na partnerskim podziale zadań i które swobodnie poruszają się w świecie nowoczesnych technologii. Dzięki aplikacji codzienna rutyna ma stać się zabawą, a wzajemne wsparcie przyczynić się do budowania harmonijnych relacji.

Użytkownicy przy pomocy listy zadań planują swoje obowiązki i wykonując je zbierają punkty. Celem gry jest zebranie jak najbardziej zbliżonej liczby punktów, czyli doprowadzenie do równego podziału domowych prac. Można stworzyć własną listę zadań domowych lub skorzystać z domyślnej puli. Do pojedynczych zadań przypisane są określone wartości punktów, które można edytować w każdym momencie. Wszystkie obowiązki trafiają do wspólnej Puli Zadań. Każde z zadań z puli może zostać podjęte przez jedną osobę; jeśli jedna strona uważa, że to działka partnera, może poprosić go o pomoc. Po wykonaniu zadania, druga osoba akceptuje jego realizację. W razie zastrzeżeń, zamiast tego, można cofnąć zadanie do ponownego wykonania.

Aby pobrać aplikację należy wejść na stronę www.getmicasa.pl lub do Google Play. Aplikacja jest darmowa i dostępna na wszystkich telefonach z systemem Android. W przygotowaniu aplikacji agencję Performante wspierał warszawski software house El Passion. Projekt realizowany jest przez wszystkie podmioty pro bono.

www.kampaniespoleczne.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial