W ostatnim już wpisie o audiodeskrypcji, napiszę o dostępności w muzyce. O tym jak dostosowywane są wydarzenia muzyczne, aby każdy mógł w nich uczestniczyć.
Pierwszy koncert z audiodeskrypcją dostępny w internecie
O prawa i dostępność dla osób niewidzących i niedowidzących walczy wiele organizacji pozarządowych. W tym fundacja Katarynka, która to fundacja jest współorganizatorem tworzenia wielu tłumaczeń dzieł dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Między innymi współpracowała z Ralphem Kaminskim, który jednocześnie jest pierwszym artystą muzycznym w Polsce, który udostępnił w internecie pełny koncert z audiodeskrypcją.
Jest to koncert z trasy Kosmiczne energie, zarejestrowany 19 czerwca 2021 w Warszawie w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego. Wersję tego koncertu z audiodeskrypcją można znaleźć na stronie adapter.pl, która jest pierwszą polską stroną i jedną z pierwszych na świecie udostępniającą produkcje z audiodeskrypcją. Strona powstała w listopadzie 2014 roku.
Wydarzenia na żywo
Z audiodeskrypcji można także korzystać w wydarzeniach na żywo. Na przykład PGE Narodowy wraz z fundacją Katarynka oferuje audiodeskrypcję za pomocą radia w telefonie. Przy okazji wybranych wydarzeń należy obserwować komunikaty dotyczących wydarzenia. Między innymi o falach, na których będzie dostępne tłumaczenie.
Na Orange Warsaw Festival wszystkie koncerty na scenie głównej mają dostępną opcję audiodeskrypcji. Tak jak na stadionie Narodowym, tak i w tym przypadku należy wyszukać odpowiedniej fali radiowej w telefonie. W punkcie obsługi klientka można również otrzymać odbiorniki. Tutaj także audiodeskrypcję zapewnia fundacja Katarynka.
Podczas SBM FFestivalu dostępny był specjalny kanał radiowy newonce.radio z audiodeskrypcją.
Niedawno w Krakowie można było zobaczyć i usłyszeć koncert z utworami legend polskiej muzyki, który był dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym osób niewidomych i niedowidzących.
Na stronie https://rockadroll.pl, fundacji kultura bez barier, znajdują się audio opisy okładek płyt, aby każdy był w stanie jak najlepiej sobie je zobrazować. Do tej pory za pośrednictwem tej organizacji powstały opisy 44 płyt. Fundacja Kultura bez barier organizuje również koncerty z dostępnością.
Podsumowanie
Niestety nadal filmy, seriale, programy telewizyjne czy wydarzenia kulturalne na żywo z audiodeskrypcją nie są normą. Zazwyczaj są to współprace organizacji pozarządowych z organizatorami wydarzeń, w większości przypadków też z inicjatywy tych pierwszych.
Niestety, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę, nie jest łatwe znalezienie informacji o audiodeskrypcji. Kiedy szukałam informacji o dostępnych koncertach, teledyskach, nie znalazłam nawet koncertu Ralpha Kaminskiego z poziomu wyszukiwania, więc bardzo możliwe, że takich eventów jest dużo więcej. Nie ma też dostępnego linku do koncertu z tłumaczeniem na kanałach Ralpha, gdzie łatwiej byłoby trafić do koncertu.
Ogólnie ciężko dostać się do stron fundacji, które zajmują się dostępnością, czy konkretnych dzieł. Na pewno trzeba popracować też właśnie nad łatwiejszym odnajdowaniem wiadomości kulturalnych dla niepełnosprawnych.
Jak widać, stworzenie dogodnych warunków, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły uczestniczyć w życiu kulturalnym nie jest bardzo trudne. Dlatego tym bardziej zastanawiające jest, dlaczego nadal nie jest to powszechne.
Opracowanie: Karolina Szylar
Zapraszamy na Instagram Karoliny: http://instagram.com/comarkaaa
Odwiedźcie też Instagrama Portalu Rampa: https://www.instagram.com/rampa_portal/