Rodzicu, nie musisz już czuć się już nieswojo w kinie, kiedy Twoje dziecko całym sobą raduje się z filmu!
„Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem” we współpracy z Fundacją Autismus i kinami Cinema City zapraszają od 27 stycznia na specjalny cykl projekcji filmowych w 8 większych miastach Polski. Raz w miesiącu zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe z autyzmem i Zespołem Aspergera wraz z rodzicami/opiekunami na filmy prezentowane w warunkach przyjaznych sensorycznie.
Na taką wiadomość czekało wielu rodziców mających dzieci z spektrum autyzmu.
Najlepiej bowiem wiedzą jak trudne może być wyjście do kina pełnego ludzi, hałasu i jednocześnie zachowanie ciszy w czasie całego seansu.
Od 27 stycznia Cinema City – jako partner inicjatywy – otwiera swoje sale na specjalne, cykliczne projekcje (raz w miesiącu w soboty), które pozwolą dzieciom i rodzicom, a także młodzieży i dorosłym z autyzmem cieszyć się filmową rozrywką. Seanse na razie będą się odbywać w wybranych miastach w kraju: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Toruniu.
Bilety będą dostępne po uprzedniej rezerwacji mailowej lub telefonicznej w wyznaczonych kinach, których listę znajdziecie Państwo na końcu.
Dla wielu osób autyzm stanowi niewiadomą. Jest to rodzaj niepełnosprawności i charakteryzuje się go jako zaburzenie neurorozwojowe, w którym obserwuje się zakłócenia w trzech ważnych sferach życia: komunikacji, interakcji społecznych oraz schematycznych zainteresowań i aktywności. Dodatkową trudnością większości osób z autyzmem są zakłócenia w przetwarzaniu sensorycznym – to oznacza, że wrażenia ze zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku, itp.) są odczuwane inaczej niż u większości ludzi – np. zbyt silnie lub za słabo. Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne (takie jak kina) są dla osób z autyzmem „nie do zniesienia”,a przebywanie w nich wiąże się z ogromnym obciążeniem – stresem, przeciążeniem zmysłowym, dezorganizacją działania.
Pokazy filmowe przyjazne sensorycznie, które uwzględniają specyficzne trudności osób ze spektrum autyzmu, są więc wspaniałą okazją do korzystania z oferty kulturalnej, tak łatwo dostępnej dla większości społeczeństwa.
Podczas seansów bowiem zadbano o ważne aspekty i na salach zostaną zapewnione odpowiednie warunki:
1/ światła nie będą w pełni zgaszone, tylko przyciemnione;
2/ dźwięk filmu zostanie przyciszony, by nie przeszkadzał osobom nadwrażliwym na dźwięk;
3/ sala nie będzie wypełniona całkowicie, co zapewni widzom dużo większą swobodę;
4/ podczas seansów sensorycznych nie będzie obowiązywać zasada całkowitej ciszy;
5/ wejście i wyjście na salę będzie odbywać się tą samą drogą, co zmniejszy lęk przed nowym miejscem oraz ułatwi poruszanie;
6/ kasy kina zostaną uruchomione pół godziny przed rozpoczęciem projekcji.
Te i inne udogodnienia pozwolą widzom swobodnie cieszyć się filmem.
Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe, zaś jeden z opiekunów dziecka lub osoby dorosłej otrzyma bezpłatną wejściówkę.
Od strony merytorycznej kino wspiera Katarzyna Pęczak z Fundacji Autismus – psycholog, psychoterapeuta i szkoleniowiec, która posiada doświadczenie pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi osobami z autyzmem, a także z rodzicami osób z niepełnosprawnością. Z pasją działa na rzecz pozytywnego podejścia do osób z autyzmem i zwiększania rozumienia ich specyficznych potrzeb.
Z tej pasji zrodził się pomysł, by uczynić kino bardziej dostępnym dla osób z trudnościami rozwojowymi i ich rodzin i rozwijać ideę kina przyjaznego sensorycznie w Polsce.
Szczegóły dotyczące przyszłych projekcji znajdziemy na stronie „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem” w portalu Facebook, gdzie publikowane będą nowości związane z tą inicjatywą.
Harmonogram najbliższych projekcji:
Dzieci (w tych seansach mogą również brać udział dorośli):
24 lutego, godz. 10:00 – Fernando
17 marca, godz. 10:00 – Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska
Dorośli:
10 lutego, godz. 10:00 – Cudowny chłopak
24 marca, godz. 10:00 – Czarna Pantera
Rezerwacje w kinach Cinema City:
Warszawa Sadyba, ul. Powsińska 31, 02-903 Warszawa
(22) 550 33 25 rezerwacje@cinema-city.pl
Poznań Kinepolis, ul. B. Krzywoustego 72, 61-144 Poznań
(61) 871 56 25 rezerwacje.kinepolis@cinema-city.pl
Kraków Galeria Plaza, Al. Pokoju 44, 31-546 Kraków
(12) 290 90 80; (12) 290 90 92 rezerwacje.krakow@cinema-city.pl
Łódź Manufaktura, ul. Drewnowska 58, 91-002 Łódź
(42) 664 64 46 rezerwacje.lodz@cinema-city.pl
Gdańsk Krewetka, ul. Karmelicka 1, 80-851 Gdańsk
(58) 769 31 02 rezerwacje.krewetka@cinema-city.pl
Wrocław Wroclavia’ ul. Sucha 1, 50-086 Wrocław
(71) 306 80 69 rezerwacje.wroclavia@cinema-city.pl
Toruń Czerwona Droga, ul. Czerwona Droga 1-6, 87-100 Toruń (56) 664 64 46 rezerwacje.torun@cinema-city.pl
Katowice Pkt. 44, ul. Gliwicka 44, 40-853 Katowice
(32) 359 59 95 rezerwacje.katowice@cinema-city.pl
Link do strony ze szczegółami wydarzeń kinowych:
https://www.facebook.com/events/155284668526422/
Informacja prasowa