Babka jajowata

W Polsce jako roślin leczniczych używa się głównie babki lancetowatej (Plantago lanceolata) i babki zwyczajnej (ich liście przyłożone do ran otwartych łagodzą ból i przyśpieszają gojenie), ale pozostałe babki, dostępne w sklepach zielarskich mają również zbawienny wpływ.

Nasiona babki jajowatej są bogate w substancje śluzowe. 

 

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Nasiona i łuski babki jajowatej zawierają substancje, które w obecności wodnych roztworów mają zdolność wytwarzania znacznych ilości śluzu. W przypadku zaparć zmiękczają konsystencję masy jelitowej oraz zwiększają jej objętość. Nasila to ucisk na ścianki jelit, co poprawia ich perystaltykę i ułatwia oraz przyspiesza wypróżnianie. W przypadku biegunek następuje absorpcja nadmiaru wody z masy jelitowej i przywrócenie właściwej konsystencji stolca. Nasiona i łuski babki jajowatej są również stosowane jako lek osłaniający (np. w chorobie wrzodowej). Mogą też korzystnie wpływać na zmniejszenie apetytu. Podanie na trzy godziny przed posiłkiem i bezpośrednio po posiłku w znacznym stopniu zwiększa uczucie nasycenia. Nasiona i łupiny łagodnie obniżają poziom cukru oraz cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Przeciwwskazania:

Patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego, zagrażająca bądź istniejąca niedrożność jelit.

Możliwe skutki uboczne:

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy nadwrażliwości na pył sproszkowanych łusek. Nasiona lub łupiny moga początkowo powodować wzdęcia, uczucie pełności, stopniowo przemijające.

Ostrzeżenia:

Nasiona, łuski i wyroby zawierające Plantago ovata powinny być zawsze przyjmowane z zalecaną ilością cieczy i co najmniej pół godziny przed przyjęciem innych leków. Nie należy ich nigdy brać do ust w postaci suchego proszku, ponieważ istnieje możliwość zablokowania jelit, szczególnie u osób, które wcześniej przeszły operacje jelit lub mają anomalia anatomiczne. Podawanie tego rodzaju preparatów dzieciom poniżej 6 roku życia powinno być konsultowane z lekarzem. Preparaty tego rodzaju należy przyjmować zachowując odstęp czasu (30-60 minut) po zażyciu leków. Przy jednoczesnym doustnym stosowaniu leków, ich resorpcja może być opóźniona. U cukrzyków, prowadzących kurację insulinową może wystąpić konieczność obniżenia dawki insuliny. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować leku po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial