Blumil Miłosza

Miłosz w wieku 18 lat uległ wypadkowi samochodowemu. Porusza się na wózku inwalidzkim. Fakt jego niepełnosprawności nie przeszkadza mu w aktywnym życiu. Zwiedził wiele ciekawych zakątków świata. Lubi poznawać nowe miejsca, kultury i ludzi. Dla Miłosza podróże są sposobem na życie. Sam skonstruował wózek, dzięki któremu może z nich czerpać jeszcze więcej.

Pomimo, że bez problemu może poruszać się na zwykłym wózku wszędzie tam, gdzie jest gładka nawierzchnia, to już gdy mamy do czynienia z plażą albo lasem sprawa się bardzo komplikuje. To skłoniło go do stworzenia wózka, którym będzie mógł pokonywać takie bariery, osiągając tym samym niezależność. W ten sposób narodził się Blumil. Co to właściwie jest i jakie ma możliwości? To pojazd elektryczny (oparty na Segway’u – dwukołowym, jednoosobowym pojeździe elektrycznym) przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością. Waży 60 kg i można nim przejechać bez ładowania baterii ok. 38 km. Rozwija prędkość do 20 km/h. Steruje się nim, wychylając ciało w odpowiednią stronę,
a równowagę utrzymują żyroskopy i komputer.

Dla Miłosza bardzo ważni są ludzie, ich życzliwość i empatia. Dzięki takim składowym łatwiej się żyje.

źródło: facebook

– Pomysł na Blumila zrodził się z mojej własnej potrzeby, gdyż były miejsca, gdzie nie mogłem wjechać wózkiem, np. do lasu czy chociażby na Stare Miasto, gdzie kocie łby znacznie utrudniają poruszanie się na wózku – mówi Miłosz Krawczyk, pomysłodawca polskiej wersji pojazdu. – Blumil otworzył przede mną nowe możliwości.

Podobne urządzenia funkcjonują od dawna z powodzeniem za granicą. Pomysł Miłosza opiera się na segwayu, do niego przykręca się bazę, mechanizm, który wymyślił Miłosz, i tak powstaje Blumil. Nie jest to typowy wózek inwalidzki, można natomiast bezpiecznie samodzielnie przesiąść się na niego z wózka, jest dostosowany do wagi i wzrostu osoby poruszającej się na nim. Opracowanie Blumila zajęło Miłoszowi ok. dwóch lat.

więcej w artykule źródłowym a portalu niepelnosprawni.pl Ani wózek, ani skuter. Polski pomysł na mobilność

film Blumil on Indiegogo na You Tube

Oficjalna strona internetowa produktu

zdj. ze strony: http://blumil.com/

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial