Człowiek bez barier 2023 

Laureatów poznamy już 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie

Kim jest człowiek bez barier? Jakie musi mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie istnieje na to prosta odpowiedź. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter. To nie raz trudna droga, pełna zakrętów i wyzwań. Już w najbliższy wtorek, 5 grudnia o godzinie 15:00, podczas gali konkursu Człowiek bez barier 2023 poznamy tych, którym się to udało.

“Z każdym rokiem powiększa się lista ludzi bez barier. Żyją i działają w każdym miejscu kraju. Cieszy mnie, że powstaje sieć wrażliwości, która inspiruje i dodaje sił do aktywnego życia wszystkim tym, którzy niekiedy się poddają.” – pisze Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. 

Gala rozdania nagród

Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2023” i troje równorzędnych wyróżnionych. Po raz kolejny zostanie też przyznana nagroda Młody Człowiek bez barier, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Wśród nagrodzonych nie zabranie również zwycięzców plebiscytów: Nagroda Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Na gali zostanie wręczone również wyróżnienie specjalne, będące zapowiedzią przyszłych zmian w konkursie.

Niebanalne osobowości i kręte drogi do celu

W konkursie Człowiek bez barier na przestrzeni 20 lat nagrodzono osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome. Co roku wybór jest niezwykle trudny. Taka jest bowiem natura konkursowych rywalizacji, kiedy trudno porównać niebanalne osobowości, ich bogate, ale i nierzadko kręte drogi życia oraz zasługi na różnych polach aktywności. 

W 2022 roku „Człowiekiem bez barier” został dr Maciej Oksztulski.
 Jest pierwszą osobą w Polsce, która jako niemy autysta zdała maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostała się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy. Nie poprzestał jednak na tytule magistra prawa. Jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem. 

Transmisja i akredytacje

Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.

Akredytacje

Dziennikarzy zainteresowanych relacjonowaniem wydarzenia obowiązują akredytacje. Na adres joanna.krok@integracja.org prosimy o przesłanie danych dziennikarzy i całych ekip TV najpóźniej do poniedziałku, 4 grudnia do godz. 14.00.

Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

*Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen Partner główny: Fundacja PZU Partnerzy: Orange Polska, Coloplast,  PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial