Dookoła Bałtyku cz. 9

Kraina Laponii – Norrland – Szwecja

Ponieważ Fińskie Tornio leży na granicy ze Szwecją po paru kilometrach byliśmy już w szwedzkiej Laponii.

Laponia jest ostatnią z dzikich krain w Europie. Można powiedzieć bezludna, gdyż średnie zaludnienie wynosi 2 ludzi/km2. W Laponii znajduje się wiele parków narodowych i setki kilometrów szlaków turystycznych. Na drogach można spotkać częściej renifery niż ludzi.

To doświadczenie mieliśmy po poprzedniej wyprawie na Przylądek Północny, ale z czasem traciliśmy nadzieję na tak liczny kontakt z tymi sympatycznymi stworzeniami. Oprócz tej parki, o której pisałem wcześniej nie spotkaliśmy tym razem żadnego renifera.

Odkąd wjechałem do Laponii miałem wielką chęć zwiedzić jakieś muzeum poświęcone lapońskiej historii i tradycji Saamów. Rdzennymi mieszkańcami Laponii są bowiem Saamowie, którzy stanowią jedną z najstarszych grup etnicznych w Europie. Większość z nich żyje w północnej Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz na Półwyspie Kolskim w Rosji. Zdawałem sobie sprawę, że im bardziej na północ, tym większa szansa na poznanie tradycji tych mieszkańców, ale nasza droga kierował się już tylko na południe przez terenu Norrlandu i czułem, że z każdym kilometrem ta szansa maleje.

Ostatnia nadzieja była w mieście Luleå, w którym to zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Miasto położone jest nad północną częścią Zatoki Botnickiej. Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nad miastem góruje katedra, która jest jedną z największych świątyń Norrlandu i najdalej wysuniętą na północ katedrą w Szwecji. Po dłuższym spacerze udaliśmy się do Norrbottens Museum, gdzie mieliśmy nadzieję na kontakt z lapońską kulturą, o czym informował nas przewodnik. Przyznam, że spodziewałem się czegoś innego. Czułem niedosyt mimo że zabawa była przednia, bowiem można było przebrać się w dawne stroje i na chwilę odegrać role mieszkańców z dawnej epoki. Lapońskich akcentów było za mało…,nie zdawałem sobie sprawy, że dopiero w Sztokholmie w  Nordyckim Muzeum będę mógł do woli nacieszyć oko.

cdn…

Fot.: Tomasz Kudasik

więcej na:  tomaszkudasik.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial