Bariery architektoniczne to problem, który dotyka wiele osób z niepełnosprawnością na całym świecie. Dotyczy to zarówno dostępności do budynków, jak i ulic czy transportu publicznego. Brak dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnością utrudnia im codzienne funkcjonowanie i ogranicza ich samodzielność. Z tego powodu, ważne jest wprowadzanie rozwiązań, które ułatwią im poruszanie się po mieście.
Rodzaje barier architektonicznych
Osoby z niepełnosprawnością mogą napotykać wiele barier architektonicznych, takich jak np.:
– Brak dostępności wejścia do budynku np.: dla osób na wózkach inwalidzkich.
– Brak windy lub brak oznakowania, które pomagałyby osobom niepełnosprawnym znaleźć windę.
– Brak oznakowania pomocniczego dla osób z niedowidzeniem lub niedosłuchem.
– Schody bez poręczy lub schodki zamiast rampy.
–Ograniczenia w dostępności do budynków publicznych, miejsc rozrywki, komunikacji miejskiej.
Jak miasta ułatwiają dostęp do przestrzeni publicznej osobom z niepełnosprawnością?
Rozwiązywanie barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością jest ważnym zadaniem dla miast. W celu umożliwienia pełnego korzystania z budynków i przestrzeni publicznych dla wszystkich, np. poprzez wprowadzanie wymagań dotyczących dostępności dla osób z niepełnosprawnością w przepisach budownictwa i projektowania, finansowanie prac adaptacyjnych w istniejących budynkach, remonty przestrzeni publicznych, rozwijanie systemów informacji, transportu publicznego dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych, prowadzenie programów edukacyjnych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi i ekspertami.
W dobrą stronę…
Chociaż nadal występuje wiele barier architektonicznych, z którymi muszą zmagać się osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, coraz więcej miast podejmuje działania, aby je eliminować. Poprzez projektowanie dostępnych budynków i przestrzeni publicznych, modernizacji istniejących budynków a także przez edukacje. Te działania pomagają zwiększyć równość dostępu oraz poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnością.
Opracowanie: Marlena Dietrich w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery