We Wrocławiu powstał start-up Exolimbs, który opracowuje ortezę, która pomoże uaktywniać osoby z niepełnosprawnością kończyn stawów dolnych zwłaszcza stawu kolanowego. Zespół inżynierów tworzą byli studenci Politechniki Wrocławskiej – spece od pojazdów marsjańskich i przeszczepu komórek glejowych – pisze Gazeta Wrocławska.
Na świecie co czwarta osoba zmaga się z problemami stawu kolanowego. Rehabilitacja tego stawu po urazach, zwyrodnieniach bądź z ubytkami neurologicznymi jest procesem trwającym najczęściej od 4 do 12 miesięcy. W czasie rekonwalescencji wykorzystywane jest wiele urządzeń medycznych, które umożliwiają pacjentowi powrót do zdrowia. Jednym z takich sprzętów jest Orteza – taki mobilny robot umożliwiający każdemu dostęp do nowoczesnej rehabilitacji. Polacy właśnie pracują na własną ortezą – ma być lepsza i tańsza niż zagraniczne rozwiązania.
Polskie rozwiązanie bazuje na idei egzoszkieletu, gdzie wykonanie ruchu poszczególnych stawów wspomaga się o określoną siłę. To o jaką konkretnie siłę w danych przypadku chodzi, określa się w zależności od wartości sczytywanych sygnałów mięśniowych i danych z czujników. Zebrane podczas terapii dane biomedyczne orteza przesyła do oprogramowania, które pozwala na ocenę postępów rehabilitacji i utworzenie indywidualnego planu terapii. Urządzenie wspomaga wykonywanie odpowiednich ćwiczeń bez nadzoru specjalisty. Oznacza to, że taka orteza może być stosowana w warunkach domowych.
Jednak Exolimbs wyróżnia znacznie większa funkcjonalność. Łączy ona bowiem w sobie trzy niezależne urządzenia wspomagające rehabilitację – stabilizator ortopedyczny, urządzenie diagnostyczne i robota rehabilitacyjnego. Pozwala to na przeprowadzenie kompleksowych działań, a samą rehabilitację czyni tańszą i skuteczniejszą oraz bardziej mobilną.
Konstruktorzy mają nadzieję, że w ciągu 2 lat zakończą prace badawczo-rozwojowe, a ich urządzenie przejdzie certyfikację medyczną. Wtedy rozpocznie się produkcja i sprzedaż ortezy głównie na rynki rozwinięte.
MAREK KOSZCZYŃSKI, Nowoczesna rehabilitacja na bazie technologii kosmicznej, Gazeta Wrocławska z 8 maja 2017