Filmy z przesłaniem – Avatar

 Filmami, aktorami interesowałem się od zawsze. Uwielbiam ciekawie opowiadane historie, które dają nam możliwość poznania prawdziwych wydarzeń, a czasem po prostu się zrelaksować i cieszyć efektownymi scenami oraz rozrywką. Lubię różne filmy, czasem są to filmy akcji, wojenne czy science-fiction. Cenię dobrą komedię, a czasem dobry thriller. Uwielbiam klasyki z lat 80 i 90.

Filmy science-fiction są jednym z moich ulubionych gatunków. Uwielbiam sagę Aliens (Obcy), Gwiezdne Wojny, Predatora czy Terminatora.

Avatar- krótkie omówienie

Avatar Jamesa Camerona był jednym z najbardziej oczekiwanych filmów kinowych. W kinach był wyświetlany w technologii 2D oraz 3D, która w 2009 roku była sporą nowością i zmieniała odbiór filmu przez widza. Trójwymiarowe efekty środowiskowe jak latające obiekty, odłamki podczas eksplozji dookoła głowy widza były niesamowite. Poziom grafiki komputerowej i wszelkich efektów do dzisiaj budzi podziw. Budżet filmu wynosił aż 237mln dolarów, a dochód wyniósł rekordowe 2,802mld dolarów bijąc nawet rekord Tytanika. Avatar zdobył wiele wyróżnień oraz 3 nagrody Oskara.

Avatar- o czym jest fabuła?

Film opowiada o planecie Pandora zamieszkanej przez rodowitą ludność zwaną Navi na którą przybywają ludzcy koloniści poszukujący zasobów naturalnych. Okazuje się, że Pandora jest bogata w bardzo cenny minerał Unobtainium, który jest poszukiwany przez korporację RDA. Naukowcy przybyli na planetę nawiązują kontakt z Navi, poznają ich kulturę oraz ekosystem planety, niestety ich działania są sprzeczne z celami korporacji…

Głównym bohaterem filmu jest sparaliżowany, poruszający się na wózku były marine Jake Sully, którego zmarły brat był naukowcem. Dzięki programowi Avatar każdy naukowiec miał swojego wychodowanego odpowiednika Navi, dzięki któremu mógł się poruszać po obcej planecie. Jake otrzymuje szansę znów chodzić, biegać, tylko że w ciele Navi. Towarzyszył naukowcom w eksploracji oraz poznawaniu rodowitych mieszkańców. Coraz bardziej był zafascynowany Pandorą, jej ekosystemem i zwyczajami tubylców. Poznał córkę wodza lokalnego plemienia, która go uczyła jak przetrwać na planecie i nawiązywać więź ze zwierzętami. Oboje stawali się dla siebie coraz bliżsi. Navi zaufali Jakeowi, niestety nie trwało to długo…

Korporacja RDA z pomocą wojska zaatakowała tubylców niszcząc ich wioskę, zabiła wielu mieszkańców, wywołała wojnę.. Jake musiał wybrać stronę po której stanie, wybrał Navi. Wraz ze swoją ukochaną Neytiri poprowadził Navi do walki w obronie ich domu. Zjednoczone plemiona Navi z pomocą Jakea i naukowców odparli RDA i wygrali ostateczną bitwę. Udało im się ocalić planetę oraz Navi przed zniszczeniem.

Jakie ważne aspekty zostały poruszone w filmie?

Fabuła filmu mocno nawiązuje do prawdziwej historii, czyli najazdu hiszpańskich konkwistadorów na Amerykę Południową oraz prześladowań Indian. Pokazuje efekty jak jedna kultura brutalnie się ściera z inną i próbuje ją zniszczyć. Drugim ważniejszym zagadnieniem filmu jest szeroko pojęta ekologia i ochrona środowiska. Planeta Pandora i jej ekosystem mocno rozbudowany na potrzeby filmu pokazuje zależności pomiędzy wszelkimi żywymi organizmami. Wszelka ingerencja w środowisko naturalne wywołuje ogromne negatywne skutki, które już obecnie odczuwamy na naszej planecie. Globalne ocieplenie, kataklizmy, powodzie są tego idealnym dowodem.            

Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że Avatar będąc jednocześnie doskonałym kinem akcji, technologicznym majstersztykiem grafiki komputerowej porusza bardzo ważne i aktualne tematy. Gorąco polecam obejrzeć ten film.

Opracowanie w ramach odbywanego Stażu: Konrad Drożański

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial