Haptic Face – aplikacja, która nauczy mimiki osoby niewidome

Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki, tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach.

 

„Haptic Face” – czyli haptyczny system, w którym poprzez dotyk można uczyć się mimiki – przygotowuje dwóch studentów z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej: Michał Ostaszewski i Artur Milewski.

 

Jak powiedział PAP jeden z twórców Michał Olszewski, technologia haptyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Obecnie – jak dodał – wykorzystywana jest m.in. w chirurgii, w sterach samolotów, a także w konsolach gier komputerowych. Wyjaśnił, że poprzez dotyk można poczuć np. strukturę danej powierzchni.

 

Pomyśleliśmy, że taki sposób – jak mówił – może przydać się też osobom niepełnosprawnym. Chodziło o to, aby stworzyć aplikację, która będzie zaangażowana społecznie. Z analizy konstruktorów wynika, że osoby niewidome i niedowidzące narażone są na wykluczenie społeczne przez brak mimiki twarzy. Michał Olszewski mówił, że obecnie osoby z dysfunkcją wzroku uczą się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przygotowanych do tego manekinach.

– Nam zależało na stworzeniu narzędzia do nauki mimiki ogólnodostępnego, przenośnego i łatwego w użyciu – powiedział Michał Olszewski.

Stąd pomysł, aby stworzyć system, który byłby dostępny na tablety lub smartfony. Michał Olszewski dodał, że na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych czy specjalnych nakładek haptycznych na urządzenia mobilne, ale – jak mówił – firmy zapewniają, że w niedługim czasie (być może nawet w przyszłym roku) wprowadzą takie urządzenia na rynek.

 

„Haptic Face” ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy. Poprzez dotyk wyświetlanych na tablecie odpowiednich min będzie można wyczuć, jak ułożyć usta np. w uśmiech.

– Będzie to taki personalny trener osoby niewidomej – mówił konstruktor.

W aplikacji byłaby możliwość sprawdzenia, czy dobrze „robi się” daną minę, poprzez wykorzystanie aparatu w telefonie, co byłoby od razu analizowane przez system. Byłaby też możliwość udziału w grze-treningu, gdzie każdy poziom to byłyby trudniejsze miny.

 

Aplikacja jest gotowa, ale wciąż rozbudowywana jest baza danych twarzy. I – jak dodają konstruktorzy – następnym krokiem będą testy na dostępnym urządzeniu.

Projekt „Haptic Face” jest jednym z tegorocznych laureatów konkursu „Technotalent” dla innowacyjnych pomysłów młodych ludzi z województwa podlaskiego.

 

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial