Innowacja w domu opieki

W domu opieki w holenderskim Deventer stworzono projekt, dzięki  któremu studenci, których nie stać na  akademik mogą mieszkać w domu opieki bez opłat, pod warunkiem że 30 godzin w miesiącu spędzą z seniorami mieszkającymi w tym ośrodku. Ponieważ akademiki i mieszkania studenckie w Holandii są drogie, więc projekt spotkał się z zainteresowaniem młodych ludzi.

Wspólnie mieszkanie pozwala zmienić spostrzeganie seniorów przez mieszkających tam studentów. Zwracają oni uwagę na to, że wcześniej postrzegały osoby starsze przez pryzmat ich niepełnosprawności, a obecnie dostrzegają to, ile osoby strsze wiedzą, potrafią i są w stanie zrobić. Nie bez znaczenia jest jest nawiązywanie osobistych więzi i spędzanie czasu na rozmowach. Zdarzają się również przyjaźnie, a studenci mogą poczuć się jak „zaadoptowane wnuki”.

Holenderski projekt sprawił, że dom opieki stał się bardziej atrakcyjnym dla seniorów niż inne domy, a studentom dał możliwość poznania świata osób starszych i kontynuowania studiów, dzięki możliwości mieszkania bez opłat. Nie jest to na pewno propozycja dla wszystkich, a dla tych najbardziej empatycznych i gotowych na życiowe wyzwania.

Reportaż z domu opieki w Deventer można obejrzeć tu: Studenci w domu starców

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial