Najnowsze polskie osiągnięcia w zakresie Przemysłu 4.0 i rozwiązania IT w zakresie wsparcia automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw zaprezentowano w czasie konferencji INDUSTRY 4.0 „Innowacyjne aplikacje dla przedsiębiorstw”. Zorganizowała ją Politechnika Rzeszowska i Krajowy Klaster INDUSTRY 4.0.
W czasie otwarcia konferencji prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślił, że została ona zorganizowana w szczególnym momencie.
– Krajowy Klaster INDUSTRY 4.0. został założony niedawno i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli przemysłu. Nasza uczelnia ma dobre osiągnięcia we współpracy z gospodarką i jest dla niej wiarygodnym partnerem. Realizujemy projekty za ponad 100 mln złotych. Działania dotyczące Przemysłu 4.0 są dodatkowym elementem rozwoju uczelni – mówił rektor Markowski.
Na konferencji spotkali się przedstawiciele przemysłu i świata nauki. Celem konferencji była integracja przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać u siebie rozwiązania dla przemysłu 4.0. – Do Rzeszowa przyjechali goście z całej Polski. Głównie z Podkarpacia, ale są też przedstawiciele takich firm światowych jak Siemens. Zależy nam bardzo na integracji firm z naszego regionu z firmami, które mają światowy zasięg – tłumaczy prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki PRz, prezes zarządu Klastra Industry 4.0.
W trakcie konferencji przedstawiono najnowsze polskie osiągnięcia w zakresie Przemysłu 4.0. Jednym z nich była premiera pierwszej polskiej przemysłowej drukarki 3D SONDA SYS opartej o selektywne spiekanie proszków polimerowych. Urządzenie jako produkt polski z powodzeniem konkuruje z drukarkami 3D renomowanych firm światowych. Maszyna posiada złącza Ethernet, USB, umożliwia także łączność Wi-Fi oraz zdalną poprzez urządzenia mobilne.
W czasie konferencji można też było zobaczyć i zwiedzić pierwsze polskie laboratorium szybkiego reagowania CALIBRON firmy GC ENERGY z Rzeszowa. Calibron jest zaawansowanym i najlepiej wyposażonym w Europie mobilnym laboratorium badawczym dla przemysłu energetycznego. Laboratorium stanowi unikalną w skali Europy konstrukcję o budowie modułowej przeznaczonej do pracy w oddalonych obiektach energetycznych. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka systemów energetycznych, ich naprawa oraz monitorowanie pracy pod względem szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Prof. Grzegorz Budzik mówi, że Rzeszów nieprzypadkowo stał się miejscem premier tych innowacyjnych w skali kraju i Europy konstrukcji. – W pracach nad realizacją obu projektów brali udział naukowcy z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od lat nasi eksperci współpracują z zespołami badawczymi, które opracowują konstrukcje innowacyjnych urządzeń zaprojektowanych i zbudowanych w oparciu o filozofię Przemysłu 4.0 – podkreśla prof. Budzik.
Konferencja była elementem III Krajowej Konferencji Szybkie Prototypowanie. Krajowy Klaster INDUSTRY 4.0 został założony w wyniku inicjatywy przemysłu przy współpracy z Politechniką Rzeszowską, jako odpowiedź na dynamiczny rozwój innowacyjnych systemów komputerowego wsparcia produkcji, automatyzacji i informatyzacji procesów wytwarzania zgodnych z ideą INDUSTRY 4.0. Klaster INDUSTRY 4.0 zrzesza kilkanaście firm z całej Polski.