IX Bojerowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W dniach 28-29 stycznia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano IX Bojerowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

To już trzecie w tym sezonie zimowym regaty bojerowe dla osób z niepełnosprawnością. Jak zwykle regaty odbyły się bez żadnego dofinansowania. Tradycyjnie gościny i sprzętu udzieliło bezpłatnie MCŻiTW, a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik

Pomiary grubości i konsystencji lodu na akwenie regat wykazały, że lód był twardy, gładki, miał średnio około 20 centymetrów, bez śniegu. Sobota była dniem treningowym – odbyły się zajęcia na Monotypach i DN-ach.

Ponieważ wiatr był słaby 1-2 B, w przerwach między zajęciami kilku zawodników spróbowało szczęścia w wędkarstwie podlodowym. Najwięcej szczęścia miał Andrzej Bury, który niedaleko portu złowił kilka okazałych okoni. Natychmiast wysłał zdjęcia do Mariana Zakowicza, który od lat uchodzi w środowisku żeglarzy z niepełnosprawnością za „naczelnego wędkarza" i zawsze chwalił się swoimi trofeami. Wszyscy twierdzili, że gdyby nie niedawno przebyta przez Mariana operacja, na pewno następnego dnia przyjechałby z Jastrzębia-Zdroju do Giżycka.

W niedzielę były fantastyczne warunki. Wiało 3-4 B, bojery „latały" z dużymi prędkościami i niektórzy zawodnicy wpadali w korkociągi. Rozegrano trzy wyścigi. Dwa pierwsze wygrał Andrzej Bury ze znaczną przewagą. Grzegorz Włochowicz był dwa razy drugi. W trzecim wyścigu Bury także prowadził, ale przy okrążaniu znaku kursowego za ciasno zrobił zwrot, wpadł w korkociąg i w efekcie zajął dopiero trzecie miejsce. Wyścig wygrał Włochowicz i zrównał się w punktacji z Burym, ale przegrał regaty, gdyż Bury miał dwie jedynki.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Jeżeli będą dobre warunki lodowe organizatorzy planują rozegranie kolejnych regat bojerowych. Ogłoszenia o regatach będą zamieszczane na stronie internetowej www.msz.org.pl.

Wyniki:
1. Andrzej Bury, Jan Gotto
2. Grzegorz Włochowicz, Adam Wójtowicz
3. Jacek Niżygorocki, Arkadiusz Sokolnicki
4. Mirosław Piotrowski, Jarosław Biernacki

źródło: pzzn.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial