Jak wygląda podróż samolotem osoby niepełnosprawnej?

Przed udaniem się poza granice naszego kraju drogą powietrzną konieczne jest załatwienie kilku niezbędny formalności. Jeżeli je spełnimy, można wsiadać i lecieć krzycząc przy tym radośnie „Ahoj przygodo”. Proste, prawda?

Jak przedstawia się sytuacja w przypadku osoby z niepełnosprawnością? Czy również może korzystać z dobrodziejstwa podróży samolotem? Jaka pomoc przysługuje na lotnisku jak i poza nim? Zapraszam do przeczytania artykułu. Wszystko stanie się jasne i przejrzyste.

Prawa osoby niepełnosprawnej podczas podróży

Osobie niepełnosprawnej chcącej udać się do innego miejsca za pośrednictwem linii powietrznych przysługuje szereg praw. Warto nadmienić, że pomoc personelu lotniska jest zupełnie bezpłatna. Co więcej linie lotnicze nie mogą odmówić lotu osobie z niepełnosprawnością. Bez względu na stopień oraz zaawansowanie niepełnosprawności. Prawa przysługujące osobie niepełnosprawnej podczas podróży obejmują pomoc przy takich czynnościach jak:

  • Przemieszczanie się po lotnisku i do toalety
  • Odprawa
  • Wypełnienie procedury emigracyjnej, celnej oraz bezpieczeństwa.
  • Wejście na pokład samolotu
  • Przechowywanie i pobór bagażu.

Dodatkowe przywileje

Osoby niepełnosprawne wchodzą na pokład samolotu jako pierwsze. Opuszczają go jako ostatnie. Ponadto mają prawo do wyboru miejsca na pokładzie samolotu.

Samodzielna podróż osoby niepełnosprawnej

W przypadku kiedy osoba z niepełnosprawnością chce podróżować sama, powinna umieć wykonać kilka czynności:

  • Skorzystanie z toalety.
  • Spożywanie posiłku.
  • Założenie i korzystanie z maski tlenowej.
  • Samodzielne zażywanie lekarstw

Podróż osoby niepełnosprawnej z opiekunem

W przypadku niemożności wykonania choćby jednej z wymienionych czynności osoba niepełnosprawna powinna podróżować z opiekunem, który ukończył 16 lat.

Transport wózków inwalidzkich

Zarówno w przypadku transportu wózków inwalidzkich manualnych jak i elektrycznych usługa ta jest bezpłatna. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach ułatwiających transport.

Wózek manualny (napędzany ręcznie)

W przypadku wózka manualnego przekraczającego rozmiary pozwalające na swobodne poruszanie się po pokładzie samolotu konieczne jest nadanie go jako bagaż rejestrowany.

Wózek elektryczny

W przypadku wózków elektrycznych należy podać informacje dotyczące rodzaju akumulatorów. Ponadto winno się poinformować o możliwości złożenia wózka.

Rodzaje akumulatorów

W przypadku wózków elektrycznych wyróżniamy dwa rodzaje akumulatorów:

  • Akumulatory suche
  • Akumulatory z płynnym elektrolitem.

Ważna informacja

Linie lotnicze nie mogą żądać uiszczenia opłaty za przewóz oraz zapakowanie akumulatorów.

Link do artykułu będącego inspiracją:

https://dla-niepelnosprawnych.pl/podroz-samolotem-osoby-niepelnosprawnej/?fbclid=IwAR0Dkk-N3sgVn76e73IGMAFQZtQ5El0oL7Ui2SwDhTbFIEsZbKlVpM4WV8o

Artykuł został zrealizowany przez Mikołaja Lamparskiego w ramach stażu

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial