Joga dla każdego

Co to jest hatha joga?

Joga jest jednym z indyjskich systemów filozoficznych.

Wg Patańdżalego (indyjski filozof) joga ma na celu powściągnięcie poruszeń świadomości. Czyli po naszemu mamy się na chwile zatrzymać i naszym galopującym myślom powiedzieć stop.

Stare polskie przysłowie mówi „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Więc, aby ciało było zdrowe musi być „ćwiczone”. Dlatego właśnie wybrałam hatha jogę. Ha oznacza słońce, tha księżyc czyli dwie przeciwstawne energie, które chcemy zharmonizować… właśnie poprzez ćwiczenia (asany) i oddech (pranajamy). Hatha joga skupia się na rozwoju fizycznym człowieka i przez to wpływa na lepsze samopoczucie. Dzieli się ona na rożne metody, w zależności od preferencji nauczyciela- mistrza. Jedną z najbardziej znanych w Polsce jest metoda Iyengara, która bardzo precyzyjnie traktuje ciało człowieka. Liczy się w niej każdy szczegół, każdy drobny ruch, ponieważ on sprawia że pozycja staje się bardziej stabilna, bardziej świadoma i daje większe korzyści. W metodzie Iyengara wykorzystuje się wiele sprzętów, pomocy „protez” (koce, paski, klocki, wałki itp.), aby każdy uczeń mógł wykonać pozycję w najefektywniejszy sposób.

 

Po co ją praktykować?

To, że stajemy na macie i wykonujemy określone pozycje, trwamy w nich, skupiamy się na oddechu, relaksujemy się, otwieramy klatkę piersiowa, powoduje że nasz „wewnętrzny człowiek” staje się… lepszy:

– jesteśmy spokojniejsi,

– bardziej cierpliwi,

– wyluzowani,

– nabieramy dystansu do siebie, do problemów,

– stajemy się bardziej otwarci na inne osoby,

– wychodzimy poza czubek własnego nosa.

Pracując nad detalami, rozciągając przykurczone miejsca w ciele i wzmacniając te osłabione, również nasz „człowiek zewnętrzny” zmienia się:

– staje się gibki i elastyczny,

– stawy poruszają się we wszystkich kierunkach i pełnych zakresach (co rzadko się zdarza, gdy ktoś prowadzi siedzący tryb życia),

– poprawia się postawa ciała (z przygarbionego staruszka staje się wyprostowanym młodzieniaszkiem),

– rośnie (jak się wyprostujemy i wydłużymy kręgosłup, to kilka cm możemy zyskać i patrzeć na świat „z góry”),

– ma czym oddychać (otwiera się klatka piersiowa, płuca zyskują przestrzeń, a kobiety często zauważają ze ich biust jest nieco większy i ładnie się prezentuje… i po co przepłacać za silikony :P),

– korygują się drobne wady postawy np. stopa płasko-koślawa, plecy okrągłe, okrągło-wklęsłe, kolana koślawe,

– ciało staje się jędrne i ładnie wyrzeźbione… człowiek chudnie:)

Asany działają na wielu poziomach. Wszystko w zależności od tego jakie pozycje wykonujemy i co chcemy w danym momencie osiągnąć. Mogą one stymulować, pobudzać, rozweselać (np. grupa wygięć) lub regenerować, wyciszać, uspokajać (np. skłony w przód). Wpływają na narządy wewnętrzne, masują je i poprawiają ukrwienie (np. skręty). Pozycje odwrócone zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia, poprawiają pracę serca, stymulują system immunologiczny, regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych.

W ćwiczeniach nie chodzi tylko o pakowanie i przyrost masy mięśniowej, bo to może ograniczać ruchy w stawach. Mięśnie muszą być wzmacniane, ale też rozciągane, ponieważ trudniej uszkodzić elastyczną tkankę niż sztywną i przykurczoną. I właśnie joga dba o ten pełny, zharmonizowany rozwój całego ciała. Jedyny „efekt uboczny” jest taki, że człowiek po prostu młodnieje!

 

Od czego zacząć?

Asany (czyli pozycje jogiczne) przynoszą wiele korzyści, ale warunek jest jeden, muszą być wykonane prawidłowo. Zanim asana będzie wykonana prawidłowo, trzeba przejść porządne przeszkolenie. Kursy dla początkujących mają na celu przygotować nas do głębszej praktyki. Wtedy też wychodzi, czy złapaliśmy bakcyla i pokochaliśmy jogę, czy raczej będziemy szukać szczęścia na innych zajęciach rekreacyjnych.

Zajęcia trwają 1,5 godziny. Zaczynają i kończą relaksem. Pomiędzy relaksami człowiek wylewa siódme poty, po to żeby na koniec westchnąć i przyznać, że to było mu potrzebne. Na pierwszych zajęciach uczymy się przyjmowania prawidłowej pozycji, od równomiernego rozłożenia ciężaru ciała, ustawienia ciała w płaszczyznach, wydłużenia kręgosłupa, otwarcia klatki piersiowej. Wykonuje się podstawowe pozycje: stojące, siedzące, skłony w przód, skręty, pozycje odwrócone, brzuszne, wygięcia do tyłu oraz asany regeneracyjno-relaksacyjne. Przechodząc do grup średnich, a później zaawansowanych doskonali się podstawowe pozycje i uczy się nowych bardziej skomplikowanych i wymagających asan.

Można praktykować jogę samodzielnie w domu, ale najlepiej jest ćwiczyć pod okiem certyfikowanego nauczyciela. To on wskazuje błędy w praktyce i koryguje ucznia, bo przecież wszyscy jesteśmy asymetryczni (przez nasz tryb życia). Zdarza się czasem, że nauczyciel pochwali… ale na to trzeba sobie zasłużyć 😉

 

Kiedy zakończyć?

W jodze nie ma ograniczeń wiekowych, każdy może przyjść i spróbować. Jedyne ograniczenia są w naszej głowie, ale z nimi każdy sam musi się uporać. Przygoda z jogą zazwyczaj kończy się… w zasadzie to się nie kończy, bo trudno zrezygnować z czegoś co przynosi takie korzyści:)

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial