Kwiat lipy na zimowe stany

Herbatę z lipy albo miód lipowy stosujemy, gdy jesteśmy przeziębieni albo mamy infekcje górnych dróg oddechowych.

Kwiat lipy ma właściwości przeciwzapalne, napotne i moczopędne, dzięki czemu pomaga w zwalczeniu choroby. Zmniejsza częstotliwość kaszlu, uśmierza ból gardła i pomaga w wykrztuszaniu zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Substancje, które znajdują się w kwiecie lipy:

flawonoidy – związki chemiczne, które posiadają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zwiększają również ilość wydalanego moczu i uszczelniają naczynia krwionośne. Oprócz tego, działają rozkurczowo- powodują rozkurcz mięśni przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych i dróg moczowych.

terpeny – substancje chemiczne odpowiedzialne, między innymi, za walory zapachowe.

fitosterole – grupa steroli, które wytwarzane są przez rośliny. Mają korzystny wpływ na układ naczyniowo- sercowy, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału oraz miażdżycy. Mogą nawet stanowić ochronę przed niektórymi chorobami nowotworowymi.

olejek eteryczny – substancja zapachowa, która z powodzeniem może być stosowana w aromaterapii, jako środek powodujący wyciszenie i uczucie zrelaksowania organizmu.

witamina C – organiczny związek chemiczny, który jest przeciwutleniaczem. Pomaga w lepszym wchłanianiu się żelaza, powoduje wzmocnienie zębów oraz dziąseł, przyspiesza gojenie się ran, bierze udział w syntezie kolagenu i pomaga w polepszeniu stanu psychicznego.

witamina PP – ważna dla ludzkiego organizmu witamina, która jest czynnikiem przeciwpelagrycznym. Jest jednym z elementów, które biorą udział w syntezie oraz rozkładzie aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów. Jest potrzebna do wytwarzenia erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Ma wpływ na regulowanie się poziomu cholesterolu we krwi- obniża zawartość “złego” cholesterolu w organizmie. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i dobrą kondycję skóry oraz włosów. Poza tym, stanowi świetną substancję detoksykującą, która powoduje zahamowanie szkodliwego działania leków oraz związków chemicznych.

pektyny – węglowodany, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi. Pomagają więc w odpowiedniej pracy serca. Mają też dobre działanie w przypadku otyłości. Oprócz tego, regulują pracę jelit, wspomagając przemianę materii. Mają działanie oczyszczające i detoksykujące.

garbniki – substancje, które charakteryzują się działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Mają dobry wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, dzięki czemu pomagają w leczeniu wszelkich dolegliwości z nim związanych. Wzmacniają cały organizm.

sole mineralne – pierwiastki chemiczne, których odpowiednia ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich zawartość wpływa na działanie wszystkich układów i ogólne samopoczucie. kwasy organiczne– związki organiczne, które charakteryzują się własnościami kwasowymi.

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial