Metody rehabilitacji w wodzie

Z artykułu "Od sportu zdrowie życie się zaczyna" (pion.pl) dowiecie się, że aktywność fizyczna, by przynosiła wymierne efekty, powinna być dobrana do możliwości, kondycji oraz zainteresowań osób z niepełnosprawnością. Dzięki innowacyjnym i specjalistycznym rozwiązaniom, które umożliwiają dostosowanie sprzętu sportowego do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, mogą one uprawiać niemal każdą dyscyplinę sportu. Szczególną uwagę warto poświęcić sportom wodnym. Woda stwarza wyjątkowo korzystne warunki do rehabilitacji – sprzyja rozluźnieniu mięśni, stymulacji układu nerwowego, regulacji czynności układu krążeniowo-oddechowego. Do treningów w wodzie wykorzystywanych jest wiele metod – między innymi PNF, Hallwick i Watsu.

źródło: http://pion.pl/artykuly/aktualnosci/od-sportu-zdrowie-zycie-sie-zaczyna

 

Metoda PNF

Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe)

PNF w wodzie jest metodą opartą na głównych założeniach koncepcji PNF stosowanych w wodzie. Metoda ta pozwala stosować wzorce ruchowe dla kończyn oraz tułowia dostosowane do środowiska wodnego. Wzorce ruchowe oraz techniki są zmodyfikowane, ale oparte na głównych założeniach koncepcji PNF. Celem terapii jest poprawa koordynacji, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchu, obniżenie napięcia mięśniowego, poprawa stabilności tułowia, przygotowanie kończyn do obciążania ciężarem ciała oraz reedukacja chodu.

źródło: PNF w wodzie

 

Metoda Hallwick

Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i dla sprawnych. Charakterystyczną i unikatową jest forma nauczania – nowych umiejętności pływak nabywa poprzez udział w różnego rodzaju aktywnościach wodnych, zabawach i grach. Sesje Halliwick odbywają się w grupach ale każdy pływak ma swojego indywidualnego instruktora, który stosuje odpowiednie wsparcia odpowiednio do potrzeb i możliwości pływaka – bez względu na to czy pływak jest sprawny czy z niepełnosprawnością – tak aby mógł on w pełni wykorzystać swoje umiejętności oraz odnieść wszelkie korzyści płynące z zabaw i aktywności. Właśnie dlatego, między innymi, podczas całego procesu nauki nie stosuje się pomocy wypornościowych.

W nauce wykorzystywane są różnego rodzaju techniki wspomagań w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Techniki mają na celu m.in. ułatwienie prawidłowego wchodzenia do basenu i opuszczania go, różnych sposobów zmian pozycji z wykorzystaniem rotacji, kontrolowania równowagi, osiągania pozycji bezpiecznego oddychania. Wszystkie sesje zawierają elementy zabawy, współpracy i współzawodnictwa.
Zajęcia w oparciu o Halliwick są otwarte dla wszystkich, którzy chcą wspólnie brać udział w grach, zabawach lub nauczyć się pływać.

źródło: Koncepcja Halliwick

 

Watsu

Watsu® jest to odmiana Zen Shiatsu przeniesiona do środowiska wodnego. Łączy wodę i shiatsu (water + shiatsu = watsu).Watsu® wykorzystuje elementy japońskiego systemu pracy na punktach energetycznych, stymulując i przywracając prawidłowy przepływ energii Chi w meridianach.Łączy elementy shiatsu, stretchingu, mobilizacji stawów, ćw. oddechowych, akupunktury oraz leczniczego działania hydroterapii.Wykorzystuje fizyczne właściwości i możliwości wody, która jest źródłem niezwykłej skuteczności terapeutycznej Watsu.

Sesja WATSU® pozwala między innymi na:

zmniejszenie napięcia mięśni
zmniejszenie dolegliwości bólowych
zwiększenie ruchomości w stawach
aktywację części parasympatycznej AUN (obniżenie rytmu serca HR, przyspieszenie procesów restytucyjnych)
usunięcie napięcia i zmęczenia

żródło: Watsu

Do ćwiczeń na basenie nie trzeba przekonywać nikogo, kto szuka urozmaicenia tradycyjnej rehabilitacji lub czuje, że wejście do wody otworzy przed nim nowe wyzwania i możliwości. Wiele osób po urazach o wiele chętniej myśli o ruchu w warunkach odciążenia.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial