Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych „Srebrna Sztanga”

6 listopada w hotelu Novotel w Wrocławiu odbyły się Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych Srebrna Sztanga, których głównym organizatorem było Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start" Wrocław.

W tym roku, oprócz czołówki polskich zawodniczek i zawodników, uczestników Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, na pomoście zameldowali się czołowi ciężarowcy z Europy, m.in. z Węgier, Słowacji, Rosji i po raz pierwszy z Włoch.

Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, wśród kobiet w kategorii open obejmującej kategorie wagowe od 41 kg do +86 kg oraz wśród mężczyzn – w dwóch kategoriach wagowych: od 49 kg do 72 kg oraz od 80 kg do plus 107 kg. Przyznano także dodatkowe nagrody trzem najlepszym juniorom i jednej juniorce wśród polskich zawodników oraz najlepszemu seniorowi i seniorce. Zawody sędziowali sędziowie IPC z Polski, Węgier, Włoch, Rosji oraz Słowacji a sędzią głównym zawodów była Sylwia Ossmann z Wrocławia.

Do rywalizacji przystąpiło aż 21 zawodniczek, wśród których najlepszą okazała się Rosjanka Viera Muratova, która wyprzedziła naszą srebrną medalistkę z Pekinu i czwartą zawodniczkę z Rio, Justynę Kozdryk reprezentującą Start Radom. Rosjanka przy wadze ciała 77,6 kg i zaliczeniu 123 kg uzyskała 107,82 pkt. a Justyna zaliczyła 92 kg przy wadze 44,90 kg co dało jej 102,71 pkt. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce Rosji Marinie Beketovej, która zaliczyła 88 kg przy wadze ciała 43,35 kg, co dało w punktacji IPC 99,9 pkt.

Rekord Polski juniorek do lat 21 ustanowiła Monika Szram z Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu, która w kategorii wagowej 41 kg podniosła sztangę ważącą 54 kg. Najlepsza zawodniczką Polski została Justyna Kozdryk a wśród juniorek Anna Kubaszewska reprezentująca Start Maków Mazowiecki.

Mężczyźni rywalizowali w kategorii open do 72 kg i powyżej. Podobnie jak wśród kobiet prym wiedli reprezentanci Rosji. W kategorii do 72 kg zwyciężył bezapelacyjnie Vladimir Krivulya z wynikiem 191 kg / 214,26 pkt., przy wadze ciała zawodnika 53,8 kg. Drugie miejsce zajął nasz olimpijczyk Grzegorz Lanzer ze Startu Koszalin 175 kg / 180,98 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął także Rosjanin Aleksander Diukin 168 kg / 180,16 pkt.

Natomiast w kategorii powyżej 72 kg trzy pierwsze miejsca na podium wywalczyli goście, złoto i srebro zawodnicy z Rosji. Na pierwszym miejscu uplasował się Magomed Dzhamalov z wynikiem 194 kg / 175,27 pkt., drugie miejsce zajął Aleksei Golovan 195 kg / 165,64 pkt., a trzecie – zawodnik z Węgier Watchon Serdic 177 kg / 163,42 pkt.

Nagrodzono także trzech najlepszych naszych zawodników wśród juniorów do lat 23. Najlepszym juniorem okazał się Tomasz Majewski / Start Koszalin, który zaliczył 163 kg / 152,3 pkt. Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, dla Rafała Wita z Startu Katowice który zaliczył 134 kg przy wadze ciała 63 kg i uzyskał 129,99 pkt. Trzecie miejsce wywalczył Michał Salamon, reprezentujący gospodarza zawodów, który poradził sobie z ciężarem 105 kg / 123,64 pkt.
Najlepszym seniorem wśród polskich zawodników został Grzegorz Lanzer a z gości Vladimir Krivulya.