5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstał on, aby uhonorować wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych. Z tej okazji 62 instytucje kultury z 12 miast zaproszą do siebie Wolontariuszy w ramach I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza.
Kulturalny Bilet Wolontariusza – I edycja
Kulturalny Bilet Wolontariusza to projekt dedykowany wszystkim wolontariuszom zarówno tym działającym w ramach instytucji kultury, jak i angażującym się w innych obszarach. W I edycji biorą udział 62 instytucje z 12 miast: Gdańska, Gdyni, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Suszca, Warszawy i Wrocławia. Wolontariusze do dyspozycji mają ponad 2000 biletów, akcja od 3 do 12 grudnia. Rejestracja www.wolontariatwkulturze.pl.
Na chętnych czeka ponad 2000 propozycji, wśród których znajdują się bilety na koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, wstęp do muzeów. Niektóre z instytucji przygotowały wyjątkowe atrakcje, niedostępne dla szerszej publiczności np. wejście za kulisy. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, stworzona specjalnie dla Wolontariuszy. Organizatorami akcji są: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Kulturalny Bilet Wolontariusza to projekt dedykowany wszystkim Wolontariuszom, zarówno tym działającym w ramach instytucji kultury, jak i angażującym się w innych obszarach. Jego celem jest zmiana wizerunku wolontariusza poprzez stworzenie platformy zaangażowanych instytucji kultury, ma także wspomóc budowę i rozwój wolontariatu w instytucjach oraz zachęcić je do współpracy. W I edycji akcji biorą udział 62 instytucje kultury z 12 miast: Gdańska, Gdyni, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Suszca, Warszawy i Wrocławia. Wolontariusze do dyspozycji mają ponad 2000 biletów, akcja trwa od 3 do 12 grudnia.
Na Wolontariuszy czeka m.in. zwiedzanie Pałacu w Wilanowie z przewodnikiem, specjalna wycieczka przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach, w trakcie której chętni zwiedzą wystawy i tereny poprzemysłowe KWK Katowice, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Eksperci z Domu Słów w Lublinie pokażą jak wyglądała i funkcjonowała dawna drukarnia typograficzna oraz zapoznają zwiedzających z pracą zecera, a przewodnicy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu oprowadzą po wystawie dzieł artystów współczesnych, m.in. Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera. To tylko nieliczne atrakcje proponowane w ramach I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza.
Jak się zarejestrować?
Chcąc skorzystać z Kulturalnego Biletu Wolontariusza, należy wejść na stronę www.wolontariatwkulturze.pl . W zakładce „Rejestracja dla wolontariuszy” wystarczy wypełnić formularz i wybrać ofertę. Jedna osoba może skorzystać z kilku ofert. Decyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.
Wolontariat w Kulturze
W dniach 5-7 grudnia 2016 r. roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w Kulturze”. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie praktyków i ekspertów, którzy skupią się na tematach związanych z wartościami i wizerunkiem wolontariatu w kulturze. Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się 5 grudnia, w Galerii Kordegarda w Warszawie, towarzyszyć mu będzie wystawa prac Ryszarda Kajzera, część panelowa i warsztatowa odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w dniach 6-7 grudnia.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Partner: Teatr Wielki – Opera Narodowa
Partner akcji społecznej: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Patronat medialny: TVP KULTURA, Polska Agencja Prasowa
Więcej informacji na www.wolontariatwkulturze.pl
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.