Miss Świata Osób Niesłyszących w „Tańcu z Gwiazdami”

Iwona Cichosz, Miss Świata Osób Niesłyszących, wystąpi w najnowszej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”, emitowanego w Polsacie.

W polskiej edycji programu „Taniec z Gwiazdami” będzie to już kolejny występ osoby z niepełnosprawnością po Janku Meli.

Iwona jest pierwszą w Polsce dyplomowaną Głuchą tłumaczką języka migowego.

Jest osobą niedosłyszącą od urodzenia, Gdańszczanka mieszkająca obecnie w Warszawie, jest trzecim pokoleniem w swojej rodzinie, które nie słyszy. – Moja babcia, dziadek, mama, tata, siostra, wujek, ciocia – wszyscy nie słyszą – mówi Iwona.

Nauczyła się mówić, słyszy jedynie z pomocą aparatów. Stała się tłumaczem dla swojej rodziny. Ukończyła trzy kierunki studiów.

Od roku pracuje w firmie Migam. Podczas różnych wystąpień opowiada o środowisku Głuchych, obala stereotypy na ich temat, edukuje osoby słyszące na temat komunikacji z nimi.

Działa na rzecz swojego środowiska m.in. w Parlamentarnym Zespole ds. Osób Głuchych, chce, by język migowy został uznany za język obcy. Od 2005 przez 10 lat z Teatrem Pinezka występowała na ulicach całego świata. Lubi pantomimę, którą najlepiej wyraża siebie.

W 2008 roku zdobyła tytuł Miss Polski Głuchych.

W 2016 roku Iwona Cichosz została ogłoszona Miss Świata Głuchych. Piękna Polka pokonała 19 kandydatek, zdobywając tym samym tytuł najpiękniejszej kobiety. Koronacja odbyła się w Las Vegas. czyt.: Międzynarodowa Miss Głuchych

Konkurs Miss i Mistera Świata Głuchych (Miss Deaf International )organizowany jest od 2010 roku.

Dwa lata temu Iwona wzięła udział w projekcie przełamującym bariery pomiędzy osobami niesłyszącymi a Polakami. Do udziału w spocie reklamowym pt. "Porozmawiaj ze mną" udało się zachęcić nawet Andrzeja Piasecznego i Łukasza Nowickiego, ale stacje telewizyjne nie były zainteresowane jego wyemitowaniem i nie zdobył planowanego rozgłosu.

W 2017 roku na ekrany kin wejdzie opowiadający o niej film pt. "Znaki" ("Signs")  w reżyserii Wojciecha Kimali. 

Zobacz też: Polka została Miss Świata Głuchych. Teraz powstanie o niej film!

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial