Naukowcy z Politechniki Śląskiej budują wózek inwalidzki dla chorej suczki

Naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej budują wózek inwalidzki dla sparaliżowanej czterokończynowo trzyletniej suczki Agnes. Dwie przymiarki prototypu się już odbyły; wózek ma być gotowy za miesiąc.

Agnes od półtora roku znajduje się pod opieką wrocławskiej Fundacji Węgielek. Trafiła tam z objętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy, skąd społecznicy przywieźli kilka psów. "Agnes jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielomięśniowe – zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. I choć nie potrafi się samodzielnie poruszać i utrzymywać się na własnych nogach, widać, że energia ją roznosi" – powiedziała PAP Agata Magiera z Fundacji Węgielek.

Pracownicy fundacji postanowili więc poszukać kogoś, kto stworzyłby dla Agnes wózek inwalidzki. "Wysłaliśmy zapytanie do kilku uczelni, odpowiedziała nam Politechnika Śląska" – dodała Magiera.

Opracowania prototypu wózka inwalidzkiego dla sparaliżowanego czterokończynowo psa podjęli się naukowcy i studenci z Katedry Biomechatroniki na Wydziale Inżynierii Biomedycznej z siedzibą w Zabrzu. Nad konstrukcją pracują: dr hab. inż. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Bioaktywni. Wykonaniem wózka zajmie się firma Rehatronics SA.

"Konstrukcja wózka składa się z ramy z kółkami i z systemem podwieszenia, który podtrzymuje tułów Agnes na danej wysokości i w odpowiedniej pozycji, co pozwala jej na samodzielne poruszanie się. Jest on wykonany z lekkich materiałów. Z jednej strony ma podtrzymywać pieska, a z drugiej strony sprawić, żeby mógł on się swobodnie przemieszczać" – tłumaczył PAP dr hab. inż. Robert Michnik.

Dodał, że jest to pierwsza stworzona przez tych naukowców konstrukcja wózka inwalidzkiego dla psa.

Dzięki wózkowi trzyletnia Agnes będzie mogła zacząć chodzić na spacery i – co najważniejsze w ocenie Magiery – rozpocząć rehabilitację, która jest konieczna, by choroba nie postępowała. Dodała, że wózek ma ponadto możliwość regulacji, co będzie przydatne, gdy pojawią się pierwsze efekty ćwiczeń.

Przed kilkoma dniami Agnes kolejny raz odwiedziła Politechnikę Śląską, gdzie odbyła się druga przymiarka prototypu. Jeśli nie będzie komplikacji, wózek ma być gotowy za miesiąc.

Pod swoją opiekę Fundacja Węgielek z Wrocławia przyjmuje głównie zwierzęta chore, niedomagające, wymagające intensywnego leczenia, stałej opieki lekarzy weterynarii, a nierzadko wsparcia specjalistów w dziedzinach behawiorystki i rehabilitacji zwierząt.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial