Nietykalni – komedia którą musisz zobaczyć

"Nietyklani" to film, który opowiada o przyjaźni dwóch mężczyzn, których różni wszystko: sytuacja materialna, wiek, wykształcenie czy sposób odbierania świata. Jedną z głównych ról ogrywana przez Omara Sy jako chłopaka z przedmieścia o imieniu Driss, który jest młody, tryskający energią i zdrowiem ale z ciężką przeszłością. Kolejnym aktorem jest Francois Cluzet grający milionera- Philippa, który posiada wszystko ale na świat patrzy z wózka inwalidzkiego.  

Zetknięcie się tych dwóch światów, sprowadza do wielu zabawnych historii. Bezpośredni Driss jest pierwszym opiekunem Philippa, który traktuje go jak normalnego człowieka,śmieje się z jego dziwactw, żartuje z jego kalectwa. To pomaga Philippowi spojrzeć na swoją sytuację z zupełnie innej perspektywy i pozbyć się psychicznych zahamowań, otworzyć na nowe lepsze relacje z otoczeniem. To dzięki Drissowi odmienia swoje życie, choć wydawałoby się, że w jego sytuacji nic nie można zmienić na lepsze. Z kolei Philippe pokazuje Drissowi swój świat, do tej pory niedostępny dla niego, choć dla dla czarnoskórego chłopaka żyjącego na zasiłku najważniejsze jest to, ze uwierzył w szansę odmiany swojego losu i wyrwania się zaklętego środowiska blokowisk.

Film „Nietykalni” jest chyba pierwszym spojrzeniem na niepełnosprawność bez patosu. Bez okazywania współczucia, ale też bez pokazywania heroizmu walki z chorobą. To próba przedstawienia, osoby niepełnosprawnej, jako kogoś kto może być kimś i może coś wnieść do życia innych. Z drugiej strony to pokazanie, że ktoś, kto został skreślony ze społeczeństwa za swoją przeszłość i kolor skóry jak Driss, może być bardzo wartościowym człowiekiem, jeśli ceni sobie lojalność i przyjaźń. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/UppQaEffPOI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Źródło: kulturalnie.waw.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial