Nowatorska metoda leczenia bólu już dostępna w Polsce

Termoablacja ultradźwiękowa – to przełomowy zabieg w leczeniu bólu, który odbył się w Polsce po raz pierwszy, w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie. Jest szansą na znaczne polepszenie jakości życia  chorych cierpiących na bolesne przerzuty nowotworowe do kości. Cała procedura trwa zaledwie 30 minut, a efekt przeciwbólowy pacjent odczuwa już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu.

– Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – wyjaśnia Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie, które prowadzi badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi.

W rzeszowskim szpitalu PRO-FAMILIA procedurze poddała się 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo interwencji chirurgicznej, po upływie dwóch lat od operacji, ponownie zdiagnozowano chorobę. Przerzuty pojawiły się m.in. w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zabieg przeprowadzono 18 stycznia br. i zakończył się pełnym sukcesem.  Pomimo tego, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ, szpital chce wykonywać go bezpłatnie – w ramach grantu naukowego.

Innowacyjne leczenie bólu

Najnowsza metoda jest  bezoperacyjna i całkowicie nieinwazyjna. – Podczas termoablacji ultradźwiękowej używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Zabieg polega na tym,  że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć.  Efekt – znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą m.in. rak prostaty (80%), rak płuca i rak piersi (50%), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Szerokie zastosowanie termoablacji

Termoablację ultradźwiękową można  stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu, Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie  wykonał pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w kierunku leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.

Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA od 2014 r. współpracuje z firmą Philips w zakresie  stosowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz techniki HIFU, stale udoskonalając tą nowatorską metodę leczenia. Dzięki zaangażowaniu i skuteczności przeprowadzonych zabiegów, szpital stał się ośrodkiem referencyjnym dla firmy Philips w zakresie termoablacji mięśniaków macicy. PRO-FAMILIA regularnie gości i szkoli  lekarzy z całego świata, a dokonane osiągnięcia prezentowane są na najważniejszych konferencjach medycznych na świecie.

http://www.rzeszow.pl/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial