Nowe mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Na warszawskiej Pradze, w budynku komunalnym przy ulicy Jagiellońskiej, od stycznia 2017 r. działa mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Cel pobytu to pomoc w osiąganiu samodzielności.

 

Mieszkanie dla czterech osób ma charakter rotacyjny, z możliwością przebywania w nim od kilku tygodni do trzech miesięcy. Jego tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji usamodzielniającej m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe. Organizacja zapewniająca funkcjonowanie mieszkania – Stowarzyszenie „Bardziej kochani” – została wyłoniona w drodze otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych.

Niedawno rozpoczął się pierwszy turnus. Z wizytą u mieszkańców byli rodzice, przyjaciele i przedstawiciele ratusza. To jeden z dwóch lokali w budynku przy ul. Jagiellońskiej 47 przeznaczony na mieszkania treningowe.

 

– Projekt mieszkań treningowych jest dla nas bardzo ważny. W takich warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością szybciej uczą się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów, bez udziału rodziców. To również możliwość na poznanie innych ludzi, a wręcz zawiązanie się przyjaźni – mówiła podczas wizyty Marta Jakubiak, wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

W Warszawie znajduje się 8 mieszkań chronionych-treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowanych ze środków miasta, w tym cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.

 

W latach 2016-2018 na prowadzenie tych mieszkań ratusz przeznaczył ponad 3,2 mln zł.

 

źródło: niepelnosprawni.pl / info.pras.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial