15 września 2017, w ramach trwającego Tygodnia Przedsiębiorcy w Rzeszowie, odbyła się ogólnopolska konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie”.
Wzięli w niej udział przedstawiciele: instytucji państwowych zajmujących się problematyką niepełnosprawności, organizacji pracodawców, pracowników, związków zawodowych, fundacji i organizacji pozarządowych.
Pierwszym w panelu konferencyjnym było
wystąpienie przedstawicielek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dr Maria Bosak oraz Anna Maroń, przedstawiły w nim kontrowersje wokół prawnego pojęcia niepełnosprawności oraz postulowały nowy podział niepełnosprawności.
Z podziałem niepełnosprawności, jakiego dokonały prelegentki, nie zgodził się dr Krzysztof Kurowski, akcentując że pojęcie niepełnosprawności nie powinno się przyczyniać do podziałów.
Doktor Krzysztof Kurowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił elementy zmian związane z wdrożeniem w Polsce Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, podkreślił, że obecne przepisy nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie reprezentowała dr hab. med. Joanna Bugajska, która przedstawiła monografię dotyczącą ramowych wytycznych na temat przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.
O badaniach dotyczących spółdzielni socjalnych mówiła dr hab. Beata Szluz, prof. UR z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, podkreślając, że największa liczba osób pracujących w spółdzielniach socjalnych to osoby z niepełnosprawnością.
Panel konferencyjny zakończyło wystąpienie przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie Wojciecha Dyląga, który zaprezentował film wyjaśniający, że niepełnosprawność nie jest tożsama z niezdolnością do pracy.
W drugiej części konferencji w ramach panelu konferencyjno-dyskusyjnego zabrali głos:
przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański, który zaprezentował instrumenty wsparcia systemowego PRFON-u dla pracodawców i przedsiębiorców oraz Program „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej;
Adam Hadław z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przedstawił korzyści finansowe i pozafinansowe wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych;
Jerzy Jęczmienionka dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie przedstawił Zakłady Aktywności Zawodowej działające na terenie województwa podkarpackiego i ich rolę w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością; przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy Barbara Czarnek omówiła przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz wyniki kontroli przeprowadzonych u pracodawców;
Anna Rdest z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie mówiła o stażach osób z niepełnosprawnościami i podzieliła się swoimi doświadczeniami pracy z osobami niepełnosprawnymi.
W panelu dyskusyjnym pierwszy zabrał głos Sektetarz Komisji d.s. Osób Niepełnosprawnych Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dr Krzysztof Kurowski, szkoda tylko, że organizatorzy nie pomyśleli o nowoczesnych możliwościach komunikacyjnych, czyli prezentacji zapisu wypowiedzi doktora, którego wystąpienie z powodu dysartrii było dla większości zgromadzonych niezrozumiałe.
Tomasz Janiszewski I Vice Prezydent Polskiej Federacji Głuchych przedstawił problemy środowiska osób niesłyszących oraz wyraził ubolewanie z powodu braku na konferencji tłumacza języka migowego. Organizatorzy tłumaczyli się niestawieniem się umówionego tłumacza (trudno jednak nie zauważyć, że na konferencji trwającej tyle godzin tłumacz, aby zachować standardy, powinien mieć zapewnionego zmiennika). Nadmienić tu można, że dla osób niedowidzących wyświetlane slajdy również były zbyt daleko i w zbyt niskiej jakości.
Konferencja była okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń wynikających z obecności osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.
Pełną relację z konferencji można przeczytać na naszym portalu w Relacjach z wydarzeń -> Ogólnopolska konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie” – relacja.