Pierwsze polskie zdjęcie rentgenowskie

Tablica upamiętniająca wykonanie pierwszego polskiego badania rentgenowskiego przez prof. Karola Olszewskiego została odsłonięta na elewacji budynku Collegium Wróblewskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym 120 lat temu dokonano eksperymentu.

Kamienna tablica w kolorach nawiązujących do zdjęcia rentgenowskiego głosi: „W tym budynku w styczniu 1896 roku profesor Karol Olszewski wykonał pierwsze polskie badania rentgenowskie dając początek polskiej radiologii. Katedra Radiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Kraków 2016”.

Jak przypomniał prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry i Zakładu Radiologii UJ CM, pierwszą informację o odkryciu nowego rodzaju promieniowania zamieścił na ziemiach polskich krakowski dziennik „Czas” w dniu 8 stycznia 1896 r., zaledwie trzy dni po pierwszym na świecie doniesieniu na ten temat w wiedeńskim dzienniku „Die Presse”.

Bezpośrednio po ogłoszeniu tych sensacyjnych wiadomości profesor chemii UJ Karol Olszewski na podstawie artykułów prasowych wykonał pierwsze polskie zdjęcia rentgenowskie. Najpierw było to zdjęcie metalowego przycisku do papieru w kształcie jaszczurki, następnie ręki jego asystenta dr. Estreichera, a wreszcie pacjenta z urazem łokcia.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial