Podnośnik dla niepełnosprawnych. Jakie występują rodzaje podnośników pionowych?

Podnośnik pionowy to urządzenie, które porusza się pionowo w górę i w dół, w celu transportu osób mających trudności w poruszaniu się. Podnośniki dla niepełnosprawnych można instalować w prywatnych domach, budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, urzędy i obiekty sportowe, a także w obiektach komercyjnych, spośród których możemy wyróżnić sklepy, biura i centra handlowe. Poznaj rodzaje podnośników transportowych dla osób niepełnosprawnych i zapoznaj się z ich modelami.

Co napędza podnośniki dla osób niepełnosprawnych?

Podnośnik pionowy składa się z platformy, która porusza się pionowo za pomocą napędu hydraulicznego, elektrycznego lub śrubowego. Podnośniki może cechować prosta konstrukcja, służąca do transportu osób niepełnosprawnych na niewielkie wysokości, lub bardziej skomplikowana budowa, która umożliwia poruszanie platformy pionowej na wyższe kondygnacje.

Jak działa napęd hydrauliczny?

Napęd hydrauliczny w podnośniku pionowym dla osób niepełnosprawnych to system, który wykorzystuje płyn hydrauliczny do podnoszenia i opuszczania platformy podnośnika. Płyn hydrauliczny jest przechowywany w zbiorniku i przepompowywany przez pompę hydrauliczną, która napędzana jest silnikiem elektrycznym. Działa on w następujący sposób:

  1. Silnik elektryczny pompy hydraulicznej uruchamia się.
  2. Pompa hydrauliczna przepompowuje płyn hydrauliczny z zbiornika do cylindra hydraulicznego.
  3. Ciśnienie płynu hydraulicznego w cylindrze hydraulicznym powoduje rozszerzenie tłoka hydraulicznego.
  4. Tłok hydrauliczny podnosi platformę podnośnika.

Aby platforma podnośnika została opuszczona, silnik elektryczny pompy hydraulicznej jest wyłączany. Płyn hydrauliczny wraca do zbiornika, a tłok hydrauliczny się kurczy. Powoduje to obniżenie platformy podnośnika.

Napęd hydrauliczny jest wydajnym systemem podnoszenia. Może on podnosić duże ciężary z dużą prędkością. Podnośniki pionowe dla osób niepełnosprawnych z napędem hydraulicznym są bardzo popularne, a także łatwe w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu.

Napęd elektryczny w podnośniku dla osoby z niepełnosprawnością

Napęd elektryczny w podnośniku pionowym dla osób niepełnosprawnych to system, który wykorzystuje silnik elektryczny do podnoszenia i opuszczania platformy podnośnika. Silnik elektryczny jest połączony z wałem, który napędza specjalne pasy lub liny, a te z kolei, poruszają platformę podnośnika.

Oto jak działa napęd elektryczny w podnośniku pionowym dla osób niepełnosprawnych:

  1. Operator podnośnika naciska przycisk lub przełącznik, aby uruchomić silnik elektryczny.
  2. Silnik elektryczny zaczyna obracać dźwignię lub wał.
  3. Wał wprowadza w ruch pasy lub liny.
  4. Następuje ruch platformy podnośnika.

Aby platforma podnośnika została opuszczona, operator podnośnika naciska przycisk lub przełącznik, aby zmienić kierunek obracania się wału napędzanego przez silnik elektryczny.

Napęd elektryczny stanowi bardzo wydajny i wszechstronny systemem podnoszenia. Jest on również bardzo bezpieczny i łatwy w obsłudze, ponieważ w razie awarii silnik elektryczny zostaje automatycznie wyłączony.

Jak funkcjonuje podnośnik pionowy z napędem śrubowym?

Napęd śrubowy w podnośniku pionowym dla osób niepełnosprawnych to system, który składa się z nieruchomej śruby i ruchomej, napędzanej przez silnik nakrętki napędowej. Mechanizm śrubowy działa w następujący sposób:

  1. Silnik elektryczny uruchamia się.
  2. Silnik elektryczny obraca nakrętkę, która przesuwa się w górę lub dół po nieruchomej śrubie.
  3. Nakrętka, połączona z podestem, podnosi go lub opuszcza, wraz z osobą niepełnosprawną.

Aby platforma podnośnika została opuszczona, silnik elektryczny musi zmienić tylko kierunek obrotów. Łatwość obsługi urządzenia i bezpieczeństwo jego użytkowania przyczynia się do popularyzacji podnośników pionowych dla osób mających trudności w poruszaniu się. Podnośniki śrubowe są montowane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków oraz mają zazwyczaj mniejsze wymiary niż inne typy podnośników pionowych.

Modele podnośników pionowych ze względu na wbudowany napęd

Szeroka gama dostępnych modeli podnośników, z jaką można się zapoznać w przedsiębiorstwie www.windydlaniepelnosprawnych.eu, pozwala na wybór idealnego rozwiązania dla dowolnej nieruchomości. Ogromną zaletą wind, które opisane są poniżej, jest też fakt, że można dopasować je do wymagań ich użytkowników, a niektóre z nich mogą być nawet urządzeniem idealnie dobranym do aranżacji budynku.

Winda Vimec E07

Podnośnik pionowy Vimec E07 to winda pionowa z napędem hydraulicznym, która wyposażona jest w system Easy Move, charakteryzujący się niezwykle cichą pracą urządzenia. E07 przeznaczona do transportu osób na wózku inwalidzkim i innych osób z niepełnosprawnością ruchową. Winda Vimec E07 jest prosta w obsłudze i bezpieczna w użytkowaniu. Została ona wyposażona w system bezpieczeństwa, który zapewnia ochronę użytkownika w przypadku awarii. Winda Vimec E07 jest dostępna w różnych wersjach, w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Do głównych jej cech można zaliczyć:

  • Udźwig: 400 kg – 500 kg
  • Zasięg 2-4 pięter
  • System łagodnego startu i zatrzymania
  • Brak konieczności gospodarowania miejsca na maszynownię
  • Możliwość montażu w szybie murowanym lub wolnostojącym na zewnątrz lub wewnątrz budynku
  • Bogata oferta wykończenia windy
  • System bezpieczeństwa: chwytacze, czujniki bezpieczeństwa, alarmy, urządzenie komunikacyjne (telefon)

Podnośnik dla niepełnosprawnych Vimec E10

Podnośnik pionowy E10 to włoska produkcja wyposażona w napęd elektryczny. Winda ta to ekologiczny i energooszczędny produkt. Podnośnik Vimec E10 to nowoczesna i funkcjonalna winda dla niepełnosprawnych, która zapewnia im bezpieczne i wygodne poruszanie się po budynku. Do jej wyposażenia możemy zaliczyć:

  • Udźwig: 400 kg – 500 kg.
  • Zasięg do 5 przystanków.
  • Możliwość montażu w szybie murowanym lub wolnostojącym na zewnątrz lub wewnątrz budynku.
  • Brak konieczności zagospodarowania miejsca na maszynownię.
  • Bogate wyposażenie windy.
  • System bezpieczeństwa: ogranicznik prędkości, czujniki bezpieczeństwa, alarmy, kontrola zluzowania pasów napędowych z monitoringiem i elektronicznym mechanizmem zatrzymującym urządzenie, kontrola obciążenia i blokada urządzenia w przypadku przekroczenia dozwolonego limitu obciążenia, zabezpieczenie w postaci fotokomórek na podczerwień, system komunikacji z osobami na zewnątrz.

Podnośnik pionowy Jura 14.10

Podnośnik Jura 14.10 to polska produkcja firmy Autoro. W podstawowej wersji urządzenie zostało skonstruowane w większości z ocynkowanej stali, która jest niezwykle odporna na działanie czynników atmosferycznych i zapewnia długie użytkowanie windy. Natomiast napęd podnośnika pionowego to elektryczno-śrubowy mechanizm, który generuje ruch windy poprzez obracającą się nakrętkę, elektrycznie napędzaną do pracy.

Windę Jura 14.10 może być montowana niemal wszędzie. Świetnie sprawdzi się ona zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Doskonale zda swój egzamin w domu jednorodzinnym, w bloku, czy w budynkach użyteczności publicznej. Więcej o podnośniku Jura 14.10 przeczytasz tutaj.

Jaki wybrać odpowiedni podnośnik dla osoby z niepełnosprawnością?

Podnośniki dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi są projektowane i instalowane zgodnie z przepisami i standardami bezpieczeństwa. Decydując się na montaż podnośnika pionowego, zostaje zapewnienia osobom mającym trudności w poruszaniu się niezależność i mobilność, umożliwiające im swobodne poruszanie się po różnych kondygnacjach budynku. Przy wyborze podnośnika należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Wysokość podnoszenia: przy wysokości do 3 metrów nie wymagany jest szyb osłonowy, w przypadku wind powyżej 3 metrów już tak;
  • Udźwig: Podnośnik powinien być w stanie unieść ciężar użytkownika i jego wózka inwalidzkiego.
  • Bezpieczeństwo: Podnośnik powinien być wyposażony w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które zapewnią użytkownikowi swobodne i samodzielne korzystanie z windy.
  • Wygląd: Podnośnik powinien dopasować się do stylu i wystroju budynku, w którym ma być zainstalowany.
  • Miejsce montażu: Podnośnik winien dopasować się do konstrukcji budynku, a także jego zewnętrznej lub wewnętrznej przestrzeni.

Wybór idealnego modelu podnośnika dla osoby z niepełnosprawnością nie jest łatwy. Dlatego też warto zasięgnąć opinii fachowców, którzy skutecznie likwidują bariery architektoniczne, jakie osoba ta spotyka na co dzień. Odwiedź polskiego producenta wind dla niepełnosprawnych i skorzystaj z ich wiedzy oraz doświadczenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial