„Pokaż swój Głos” to projekt, którego zamierzeniem jest uczynienie języka migowego językiem wolności.
Po co nam język wolności?
Język migowy jest natywnym językiem społeczności Głuchych – mniejszości kulturowo-językowej, która w życiu codziennym doświadcza wielu frustracji. Wynikają one przede wszystkim z tego, że myśli i opinie, które Głusi komunikują w języku migowym, nie są rozumiane i respektowane przez większość społeczeństwa.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Deaf Respect, twórcy akcji „Pokaż swój Głos” – agencja Saatchi&Saatchi oraz Amnesty International – stworzyli kilkadziesiąt GIF-ów w języku migowym. Za pośrednictwem tej nowej formy wyrazu – GIF-ów –zachęcają internautów do szerzenia własnych opinii i podejmowania działań w kierunku wolności. Milczenie nie jest żadną wymówką, a najlepszym tego dowodem siła migowej komunikacji
Obecnie ludziom promującym wolność coraz trudniej wyrazić siebie – niezależnie, czy powodem jest kontrola Internetu, obojętność mediów społecznościowych, fake newsy czy autorytarne reżimy.
Czy możemy użyć języka Głuchych, by pomóc ludziom walczącym o wolność? Tak. Sprawmy, by język migowy stał się językiem wolności.
Media społecznościowe, jak Instagram czy Facebook są jak społeczeństwa, w których żyjemy. Są ustawione na „tryb cichy” kiedy mowa o wolności. Dzięki tym krótkim filmom sprawimy, że cisza stanie się naszą siłą. GIF-y działają zarówno jako medium do wyrażania opinii w mediach społecznościowych, jak i tutoriale języka migowego.
Mamy nadzieję, że GIF-y przyciągną uwagę i skłonią ludzi do działania. https://pokazswojglos.amnesty.org.pl/#/
Zaprojektowane GIF-y zawierają hasła związane z najważniejszymi obecnie tematami społeczno-politycznymi, jak wolność sądów, prawa kobiet, prawa uchodźców, wolność słowa, wolność zgromadzeń, tolerancja, rządy prawa. Nawiązujące do poszczególnych działań organizacji GIFy, są zlinkowane z petycjami, które można podpisać na stronie Amnesty International.
W niektórych GIF-ach swój „głos pokazują” celebryci: Andrzej Grabowski, Jacek Żakowski, Iwona Cichosz, Natalia Przybysz, Marcin Bosak, Magdalena Środa i inni.
Niektóre z naszych GIF-ów dotyczą konkretnych zagadnień. Na przykład wylesienia Madagaskaru czy przetrzymywania w więzieniach obrońców praw człowieka. Na stronie internetowej z tymi GIF-ami można znaleźć link do petycji dotyczącej każdego ze wspomnianych problemów.
Jest na to kilka sposobów.
+ Możesz podzielić się którymś z GIF-ów w mediach społecznościowych
+ Możesz podpisać petycję klikając na „Podpisz petycję” na stronie z GIF-ami
+ Możesz „pokazać swój głos” sugerując tematykę następnych GIF-ów
- Iwona Cichosz
- Natalia Przybysz
- Grażyna Wolszczak
- Katarzyna Szymielewicz
- Marcin Bosak
- Andrzej Grabowski
- Jacek Żakowski
- Magdalena Środa
- Draginja Nadażin
- Aga Osytek
- Beata Supeł
- Iwona Cichosz
- Michał Talarek
- Konrad Kozłowski
- Natalia Pietrzak
- Anna Butkiewicz
- Karolina Motal
- Joanna Huczyńska
- Anna Sacha
- Robert Cięszczyk
- Andrzej Rosołowski
- Marek Śmietana
- Marta Chojnicka
- Justyna Ozimek
- Agata Jasińska
- Julia Supeł
- Piotr Supeł
- Anna Zagała
- Olga Sierko
- Kasia Rosołowska
Partnerzy:
Bardzo ciekawy projekt. Obejrzeliście już GIF-y? Co o nich sądzicie? Dajcie głos. Mnie podoba się: Mamy siłę, możemy zmieniać świat.