Polipragmazja może być niebezpieczna

Polipragmazja może być niebezpieczna, dlatego NFZ zaprasza na darmowe porady 9 lutego w NFZ, darmowe porady związane z przyjmowaniem leków.
Przyjmujesz leki? NFZ czeka na Ciebie 9 lutego wraz ze Specjalistką.

  • Czym jest polipragmazja i czy zawsze jest zła?
  • Ile mieszkańców Podkarpacia się z nią zmaga?
  • Każdy chętny może skorzystać z darmowych porad w tym zakresie, 9 lutego w NFZ

Światowy Dzień Chorego to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami. W wielu przypadkach choroba wiąże się z przyjmowaniem leku, często więcej niż jednego. Ponadto, co trzeci Polak po 65 roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Mając na uwadze wskaźnik pacjentów na 1 tysiąc mieszkańców, jesteśmy jednym z województw, gdzie problem ten jest najmniejszy. Podobnie jest w województwie małopolskim, świętokrzyskim i podlaskim. Najgorsza sytuacja występuje w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim. Jednakże, na Podkarpaciu liczba osób 65+ z przewleką polipragmazją, to około 20 tysięcy.

Dlatego w NFZ po raz kolejny organizujemy spotkanie, podczas którego chcemy zwrócić szczególną uwagę na problem wielolekowości. Polipragmazja, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, co może wywoływać niepożądane efekty. Polipragmazja nazywana wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia.

Spotkanie i darmowe porady poprowadzi Pani dr n. farm. Lucyna Samborska z-ca Prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i specjalistka farmaceutka. Podczas darmowych indywidualnych konsultacji udzieli porad czy wielolekowość dodatkowo nie utrudnia procesu leczenia. Podpowie jak właściwie przyjmować zlecone przez lekarza leki i jak je przechowywać. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać także informacje na temat zamienników leków oraz skuteczności działania suplementów diety.

Zapraszamy również do śledzenia naszego Kalendarza Zdrowych Wydarzeń, gdzie umieszczamy informacje o wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, spotkaniach i materiałach związanych ze zdrowiem, które organizuje bądź uczestniczy w nich Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial