Portale społecznościowe w trosce o niewidomych

Facebook wprowadził nowe narzędzie, które ma pomóc osobom niewidomym z niego korzystać. Nowa aplikacja opisuje to, co znajduje się na zdjęciach zamieszczanych przez użytkowników. Specjalnie stworzony algorytm będzie identyfikował charakterystyczne elementy danej fotografii i na tej podstawie wysyłany będzie opis. Program będzie w stanie poinformować niewidomą osobę, że na fotografii znajdują się np. góry, samochód, jezioro, kawa czy herbata. Głosowe opisy zdjęć są możliwe dla systemu iOS jedynie w języku angielskim. Facebook Accessibility zaznacza, że trwają prace nad wersją dla systemu Android, a także wprowadzeniem innych wersji językowych.

Na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a ponad 246 milionów ludzi ma poważnie uszkodzony wzrok. W związku z rozwojem Facebooka oraz rosnącą rolą komunikacji wizualnej portal chce, by technologia automatycznego tekstu alternatywnego pomogła społeczności osób niewidomych i słabowidzących w korzystaniu z tych funkcjonalności Facebooka.

Podobne ułatwienie dla osób niewidomych i słabowidzących wprowadził Twitter. W zeszłym tygodniu portal umożliwił tworzenie opisów do zdjęć (limit 420 znaków). W przeciwieństwie do nowego narzędzia Facebooka, Twitter bazuje na charakterystyce dodanej przez autora fotografii. Opcja ta dostępna jest w wersji mobilnej dla systemów iOS oraz Android.

źródło: inf.pras.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial