Powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii–Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie chcą zacieśnić współpracę – wzmocnić potencjał naukowo-badawczy oraz poszerzyć bazę dydaktyczną i usługową. To mądra kooperacja – uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

 

List intencyjny podpisali w środę, w obecności wiceministra, rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz dyrektor COI prof. Jan Walewski.

Celem porozumienia jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych z udziałem pracowników obu podmiotów; prowadzenie wspólnych projektów naukowych i naukowo-badawczych a także stworzenie nowoczesnej bazy służącej kształceniu przed i podyplomowemu kadr medycznych oraz udzielaniu świadczeń w dziedzinie onkologii.

Dyrektor Centrum prof. Walewski mówił, że Instytut i WUM dojrzały do wspólnego działania, aby utworzyć onkologię akademicką na wysokim poziomie. Są już, jak podkreślił, scenariusze zmaterializowania współpracy w co najmniej trzech obszarach – kształcenia studentów, udzielania świadczeń i badań naukowych.

"Z badaniami naukowymi w Polsce jest krucho, bo dobrze idą tylko te, które są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne, badania akademickie – inicjowane przez lekarzy i naukowców są w zaniku, ponieważ istnieją olbrzymie bariery w finansowaniu i trudności administracyjne. Współpraca Centrum i Uniwersytetu może ułatwić inicjowanie badań” – wskazał.

Jak dodał, Instytut ma wyspecjalizowaną kadrę onkologów, ale nie ma lekarzy wielu innych dziedzin medycyny. "Połączenie sił otwiera nowe możliwości” – ocenił prof. Walewski.

Rektor WUM prof. Wielgoś wskazywał, że podpisanie listu to akt symboliczny, ale mający mocne podstawy. „To nie jest pomysł chwili, podpisanie w świetle jupiterów porozumienia, które pójdzie do szuflady. Mamy ustalony plan współpracy – federacji dwóch silnych jednostek – jednej silnej na polu akademickim, a drugiej silnej w temacie onkologii”- powiedział dziennikarzom.

Jak wskazał, przedsięwzięcie jest ważne, bo WUM, będący wiodącą uczelnią medyczną w Polsce, „boryka się z deficytem onkologii”. "Od wielu lat władze uczelni zabiegały o stworzenie onkologii akademickiej. Były wielkie plany stworzenia własnego ośrodka, ale są to bardzo duże koszty. Niestety nawet najpiękniejszy pomysł, jeśli jest mało realny, pozostanie w sferze planów” – powiedział rektor WUM.

Jego zdaniem, na współpracy WUM z Instytutem skorzystają także pacjenci. „Będziemy mogli połączyć możliwości diagnostyczne-terapeutyczne obu stron” – podkreślał.

Wiceminister zdrowia stwierdził, że jest pewien, iż porozumienie to więcej niż list intencyjny i niebawem będzie można zobaczyć jego efekty i mówić o warszawskiej akademickiej szkole onkologicznej. „Tego w Polsce brakuje; wiemy jakie są deficyty w kształceniu lekarzy, jeśli chodzi o onkologię” – powiedział Pinkas. Jak zaznaczył, Uniwersytet i Centrum będą partnerami, a współpraca będzie mądrą kooperacją.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial