Pożegnanie Igrzysk Paraolimpijskich w Rio

Igrzyska Paraolimpijskie w Rio Polacy zakończyli na 10 miejscu.

Nasi reprezentanci wywalczyli 39 medali, czyli o trzy więcej niż cztery lata wcześniej w Londynie, gdzie było więcej medali złotych, a to głównie one decydują o miejscu w klasyfikacji medalowej. Dlatego w Londynie nasi zawodnicy z 14 złotymi medami, 13 srebrnymi i 9 brązowymi zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji.

W Rio zdobyliśmy 9 złotych medali, 18 srebrnych i 12 brązowych. Mieliśmy też, co watre podkreślenia aż 19 IV miejsc.

Klasyfikację medalową Igrzysk Paraolimpijskich w Rio wygrały Chiny, zdobywając 239 medali, w tym 107 złotych, 81 srebrnych i 51 brązowych. Na drugim miejscu uplasowali się Brytyjczycy ze 147 miejscami na podium (64-39-44), a trzeci byli Ukraińcy ze 117 medalami (41-37-39).

W XV igrzyskach paraolimpijskich w 22 dyscyplinach rywalizowało ponad 4300 sportowców ze 162 krajów. W biało-czerwonych barwach wystąpiło 36 zawodniczek i 54 zawodników w 13 dyscyplinach.

Brytyjska stacja Channel 4 dokonała wyboru najbardziej niezwykłych momentów trwającej od 7 września imprezy. Dziennikarze na drugim miejscu umieścili finisz Barbary Niewiedział na 400 m w rywalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polka rzutem na końcową linię zdobyła brązowy medal.

Bardziej poruszającym wyczynem był – zdaniem dziennikarzy – tylko występ tenisisty stołowego z Egiptu Ibrahima Hamadtou, który gra trzymając rakietkę w ustach, a serwuje przy pomocy nogi.

Ceremonia zamknięcia pierwszej w Ameryce Południowej Paraolimpiady rozpoczęła się muzyką w wykonaniu niesłyszących muzyków z grupy Mestre Batman, dla których dżwięk jest kolorem. Biały oznacza najmocniejsze brzmienie.
Potem swoje umiejętności zaprezentował Johnatha Bastos, giarzysta, który urodził się bez rąk i do gry wykorzystuje stopy.

Brazylijscy piosenkarze śpiewali o przyrodzie Brazyli – o jej różnorodności Nacao Zumbi,  o wodzie Vanessa da Mata, o naturze, któa jest bijącym sercem Brazylii Ceu.

Syn Whang Youn Dai, wiceprezydentki Koreńskiego Związku Sportu Osób Niepełnosprawnych, która pomimo Heinego- Medina, została lekarzem i poświęciła prawom osób niepełnosprawnych oraz promowaniu sportu paraolimpijskiego, wręczył tę samą nagrodę, któą jako pierwsza dostała jego mama, dwojgu kolejnym niezwykłym ludziom Tatyanie McFadden i Ibrahimowi Al Husseinowi.

Następnie podziękowano 15 000 wolontariuszy.

Po przekazaniu flagi olimpijskiej organizatorom następnej olompiady, Tokio zaprezentowało swój program artystyczny. Wystąpili: Gimico modelka z protezą, niezwykły tancerz Koichi Omae i performer na wózku Akira Hiyama.

Sr. Carlos Arthur Nuzman, prezydent Komitetu Organizacyjnego Rio 2016 oraz Philip Craven, prezydent IPC. Podkreślił, że Cariocas są niezwykłymi kibicami oraz wspomnieli tragiczny wypadek na trasie kolarskiego wyścigu, w którym zmarł irański paraolimpijczyk.

Zakończono ceremonię wspólną zabawą do muzyki gwiazd brazyliskich m.in. Ivete Sangalo, zdobywczyni Latin Grammy.

Za cztery lata większość paraolimpijczyków spotka się znów w Tokio.