Projekt „Czytanie obrazów”

Zapraszamy do korzystania ze strony internetowej i aplikacji www.czytanieobrazow.pl

Czytanie obrazów to odpowiedź na marzenia o udostępnieniu, przynajmniej w wersji cyfrowej, dzieł sztuki plastycznej każdemu, kto choć raz tego zapragnie; każdemu, a więc także osobom z niepełnosprawnością – wciąż jeszcze zbyt często wykluczanym z naturalności życia społeczno – kulturalnego.

Składające się na czytanieobrazów.pl portal i aplikacja to zaproszenie do odwiedzenia w jednym miejscu wielu polskich muzeów i galerii, do poznania ich różnorodności, do poczucia i zrozumienia zebranych przez nie dzieł, do zachwycenia się i zatęsknienia za częstszymi odwiedzinami w tych placówkach. Dzieła prezentowane na naszej stronie WWW i w naszej aplikacji można często spotkać na wystawach stałych eksponowanych w poszczególnych muzeach. Wirtualny świat jest jednak odrobinę bogatszy od codzienności. Czytanieobrazów.pl daje szansę oglądania także tych eksponatów, które spoczywają akurat w magazynach lub, wypożyczone, wędrują gdzieś po świecie.

Czytanie obrazów to kolejny pomysł na likwidowanie barier w dostępie do kultury. Na naszej stronie i w naszej aplikacji znajdują się więc eksponaty zdigitalizowane w ten sposób, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty uproszczone, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł – słowem wszystko, co udało nam się wymyślić, by oddać kulturę i sztukę każdemu. Niektóre z tych eksponatów, w takiej właśnie, dostępnej formie, można znaleźć na stronach WWW muzeów i galerii. Czytanieobrazów.pl nie zastępuje tych stron, ale ułatwia osobom, którym trudniej jest wędrować po wirtualnych przestrzeniach kultury, odnalezienie i poznanie interesujących ich dzieł.

Czytanieobrazów.pl jest tworzone we współpracy z wieloma muzeami i galeriami z całej Polski, jest tworzone przy niezwykle aktywnym udziale pracujących tam osób, których nie trzeba przekonywać, jak ważne jest likwidowanie barier w dostępie do sztuki. Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy!!!

Projekt „Czytanie obrazów” jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial