Projekt: Najmłodsza Polka na Evereście

Na szczycie budzącego podziw i grozę Mt.Everest dotychczas stanęło zaledwie kilkudziesięciu Polaków, w tym tylko kilkanaście kobiet. Wanda Rutkiewicz w 1978 roku w wieku 35 lat pokazała wszystkim Polakom, że można! Była również pierwszą Europejką i trzecią kobietą na Świecie, której udało się tego dokonać. Najmłodszą dotychczas Polką na szczycie Everestu była Martyna Wojciechowska, w 2006 roku, mając 31 lat.

 

Sylwia Bajek biorąc udział w przyszłorocznej wyprawie ma szansę w wieku 25 lat zostać najmłodszą Polką (z 6-letnią różnicą w stos. do poprzedniczki), która stanie na szczycie Dachu Świata.

Ustanowienie tego rekordu nie jest jej głównym celem, ale odkryciem, którego dokonała po podjęciu decyzji o wyprawie. 

Pochodząca z Rzeszowa studentka architektury wnętrz na krakowskiej ASP, wzięła urlop dziekański, aby przygotować się do wejścia na najwyższą Górę Świata – Mount Everest.

 

Możesz wsprzeć projekt crowdfundingowy, czyli finansowany przez społeczność na: PolakPomaga.pl

 

W 2016 roku w ramach przygotowań Sylwia wspięła się na najwyższy szczyt Ameryki Północnej, Denali 6190 m na Alasce  i Island Peak 6189 m w Himalajach. Aby osiągnąć ’szczytową‘ formę trenuje biegi miejskie i górskie (przebiegła w m.in: PZU Cracovia Maraton 2014, 2015, 2016 – wszystkie edycje z ekipą charytatywnych biegaczy '42 do Szczęścia', Królewska Triada Biegowa 2016, PZU Półmaraton Warszawski 2016, Jerusalem Half-marathon 2015, BMW Półmaraton Praski 2015, Amsterdam Marathon 2015 i wiele innych), trenuje wspinaczkę skałkową, robi zróżnicowane treningi siłowe, uprawia sporty zimowe.

Wyprawę w składzie: Sylwia Bajek, Szczepan Brzeski, Arkadiusz Babij rozpocznie się ok. 10 kwietnia 2017. Będzie poruszać się tzw. drogą południową po stronie nepalskiej. Pierwsze 9 dni to trekking do Everest Base Camp na wys. 5.334 m n.p.m.  Stąd wyruszać będą na wyjścia aklimatyzacyjne w wyższe partie Himalajów, a także oczekiwać okna pogodowego. Atak szczytowy planowany jest na drugą połowę maja. Pierwszą  przeszkodą w drodze na szczyt będzie słynny lodospad Khumbu, następnie czekają  4. obozy, z których ostatni na wysokości ok. 8000 m n.p.m.

                            

Całkowity koszt wyprawy na Najwyższą Górę Świata to ok. 136 000 zł.

Plan minimum, który umożliwi udział w 2017 roku wyprawie na Mount Everest to cel akcji: 44 900 zł. Pozostałe 50 tys. Sylwia już zebrała, pozostanie ok. 40 tys. zł, które będzie w stanie pożyczyć i jak pisze: "choć zadłużę się niewiarygodnie pojadę na wyprawę marzeń!" 

100% – To minimalny budżet, który umożliwi udział w wyprawie. Dzięki Waszemu wsparciu wspólnie udowodnimy, że Polka Potrafi!

110% + – Dzięki Wam uda mi się niemal w całości sfinansować bilety lotnicze oraz transport górskiego ekwipunku bez konieczności zaciągania pożyczki w kwocie 4500 zł. 

130% + – Dzięki Waszemu wsparciu kwestie finansowe zejdą z pierwszego planu i pozwolą uniknąć zadłużenia w kwocie 13,5 tys. zł. 

 

DLACZEGO WARTO WESPRZEĆ PROJEKT?

Mamy ogromną szansę na postawienie kroku naprzód w historii polskiego himalaizmu kobiecego odnawiając rekord sprzed niemal 11 lat !!

Tylko z Waszym udziałem w akcji uda się pokazać, że Polka potrafi! Wspierając projekt będziesz jego częścią na każdym przemierzanym przez Sylwię kilometrze himalajskiego szlaku. Znaczenie ma każda, nawet niewielka kwota wsparcia, bo razem jesteśmy licznym i silnym zespołem.

Projekt Najmłodsza Polka na Evereście wspierają wyjątkowi ludzie gór:

Anna Czerwińska, Monika WitkowskaMałgorzata Pierz &Daniel MizeraDamian Granowski, Yurij Boiko, Adam Pieprzycki, Marin Minamiya, Samuel Short.

 

Aby odwdzięczyć się za Waszą pomoc Sylwia przygotowała dla Was wyjątkowe nagrody, które pozwolą Wam w możliwie największym stopniu poczuć klimat wyprawy na Mt. Everest i zaciągnąć się himalajskim urokiem! 

Przykładowe nagrody: 

 • Pocztówka wysłana do Ciebie prosto z wyprawy z Nepalu z podpisami naszego górskiego team’u! 
 • Kolorowe, tybetańskie flagi modlitewne, nieodłączny symbol himalajskich szlaków. W buddyzmie tybetańskim wierzy się, że wprowadzają harmonię, oczyszczają okolicę, a także chronią ludzi od złych wypadków.
 • Twoje imię i nazwisko (lub wskazanej przez Ciebie osoby) zostanie wpisane na kolorową, tybetańską flagę modlitewną, którą rozwieszę w Everest Base Camp na wys. 5.334 m n.p.m. Tybetańczycy wierzą, że ta praktyka zwiększa powodzenie w życiu wskazanej na fladze osoby. Sprzyjających sił i dobrej energii nigdy za wiele! 🙂
 • Mapa  Sagarmatha National Park przywiezioną z Nepalu – dokładnie taka, jaką będziemy posługiwać się podczas wyprawy!
 • Bon o wartości 200 zł do wykorzystania w sklepie YETI – polskiego producenta najwyższej jakości odzieży i śpiworów puchowych www.yeti.com.pl/pl/ (np. przy zakupie uniwersalnej kurtki puchowej ‘Wave’ – jak na zdjęciu).
 • Voucher w wysokości 100 zł do wykorzystania w Szkole Wspinania Drytooling.com.pl przy zapisie na kurs skałkowy lub kurs drytoolingu lub kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych. Wszystkie kursy prowadzone są przez certyfikowanego instruktora i wielokrotnego mistrza w drytoolingu – Damiana Granowskiego.  Po odbyciu kursu otrzymasz Certyfikat ukończenia kursu.
 • Reakreacyjno – wspinaczkowy 1-dniowy lub 2-dniowy wypad w skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej dla 2. osób w grupie do 6. osób z instruktorem Szkoły Wspinania Drytooling.com.pl, wielokrotnym mistrzem w drytoolingu – Damianem Granowskim. Nagroda z noclegiem: prywatny, nowoczesny apartament  w centrum Krakowa! Uwaga! Opcja dla wszystkich bez względu na stopień zaawansowania we wspinaniu, również dla początkujących możliwa do realizacji w okresie letnim.

 

Sylwia Bajek serdecznie zaprasza na slajdowiska wyprawowe, które będzie prowadzić razem ze Szczepanem Brzeskim (projekt pełna Górska Korona Ziemi).                      

Planowane wydarzenia:

 • 14 grudnia  – ‘Denali – wyzwanie Alaski’,  Klub Wysokogórski Kraków, godz. 19:30
 • 21 grudnia / 2. Stycznia – Klub Podróżników Atlantyda, Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3, Kraków, godz. 19:00
 • 13 lutego – Klub Podróżników Śródziemie, Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków, godz. 19:00

 

Zapraszamy również na:

EVERTEAM.PL

oraz

facebook Everteam2017

Wspólpraca/ kontakt napisz smiało:

sylwiaKbajek@gmail.com

 

Wyprawę wspierają Fundacje SiePomaga i PolakPomaga.pl – internetowe Platformy Pomagania.

Więcej o projekcie na: https://polakpotrafi.pl/projekt/najmlodsza-polka-na-everescie

  Dodaj komentarz

  Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial