Żywa Biblioteka to międzynarodowy i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji.
Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.
Żywa Biblioteka Polska
to sieć organizacji pracujących metodą Żywej Biblioteki, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja w imieniu Human Library Organization.
Żywa Biblioteka” to jednodniowa akcja, która polega na rozmowie „w cztery oczy” z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W tym dniu to ludzie są „Książkami”, a „Czytelnik” może czytać w nich jak w otwartej księdze w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Główną ideą akcji jest popularyzowanie wartości tj.: otwartość, różnorodność i prawa człowieka.
„Żywe Książki” to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność.
Podczas edycji Żywej Biblioteki można porozmawiać z następującymi tytułami: Ateista/Ateistka, Były Więzień, Imigrantka, Muzułmanin, Muzułmanka, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Trzeźwy Alkoholik, Weganin.
Jeśli należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja, a ponadto jesteś otwarty na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami zgłoś się do nas!
W szczególności chcielibyśmy pozyskać do projektu:
– osoby ze społeczności muzułmańskiej
– osoby ciemnoskóre
– rodziców osób nieheteroseksualnych
– osoby pochodzenia azjatyckiego
– osoby żyjące z wirusem HIV
– osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności
– mniejszości seksualne
– osoby z niepełnosprawnościami
– rodziców dzieci z niepełnosprawnością
– wegetarian, wegan itp.
– wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.
Jeżeli chcesz dołączyć do naszego Księgozbioru i wziąć udział w „Żywej Bibliotece” jako „Żywa Książka” czekamy na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział, ale nie wiesz, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu napisz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać właściwy tytuł i rozwiejemy wątpliwości.
Żywe Biblioteki odbywają się w różnych miastach. 3 marca projekt miał miejsce w Bibliotce Publicznej im. M.Konopnickiej w Suwałkach.
http://zywabibliotekapolska.pl/