Wczoraj ćwiczyliśmy z rytuałami tybetańskimi, a dziś chiński qi gong.
Podobno qi gong narodził się z obserwacji natury. Być może przed tysiącami lat jakiś człowiek patrzył na go-dowy taniec pary żurawi. Zaczął naśladować ruchy ptaków i po chwili poczuł radosny przypływ energii. Odkrył, że dzięki pewnym sekwencjom gestów ustępuje zmęczenie, jego ciało nabiera sprężystości, a umysł pracuje jaśniej. Zapamiętał te ruchy i powtarzał je, ilekroć poczuł się źle.
– Żuraw w Chinach jest symbolem długowieczności i pokojowego nastawienia do życia. Nie przypadkiem stał się symbolem uzdrawiających ćwiczeń qigong.
Według medycyny chińskiej tajemnica zdrowia tkwi w równowadze między energią, która nas otacza, a tą, która krąży w organizmie. Jeżeli przepływ energii jest zakłócony (przez stres lub nieodpowiedni tryb życia), chorujemy. Ćwiczenia qigong służą przywróceniu harmonii i gromadzeniu energii. Według Chińczyków ta forma ruchu gwarantuje zachowanie zdrowia do późnej starości.
W ciele człowieka znajdują się meridiany – kanały, którymi płynie energia (qi) – oraz punkty, w których gromadzi się jej zapas. Choroba powstaje wtedy, gdy w jakimś punkcie ciała następuje blokada przepływu energii. Ćwiczeniami wzbudzamy qi. Krąży ona najpierw w zdrowych narządach, otwiera kanały, oczyszcza punkty i coraz bardziej napiera na chore miejsca, ograniczając ich pole. W końcu blokada znika i choroba przestaje istnieć. Chińscy lekarze traktują człowieka holistycznie (całościowo). Nie leczą wyłącznie dotkniętego chorobą fragmentu ciała, lecz starają się przywrócić równowagę w całym organizmie.
Jeśli chcesz nauczyć się kilku najłatwiejszych ćwiczeń polecam Ci instruktaż Lee Holdena:
Qi Gong Lekcja Pierwsza – Poczuj Swoje Qi
Qi Gong Lekcja 2 – Aktywuj Swoje Qi
Qigong – Ćwiczenie Na Lepsze Skupienia i Jasnosc Umyslu
Qi Gong Dla Początkujących – Ulga Dla Szyi i Barków
I jeszcze o ćwiczeniach opowiada (i pokazuje, jak ćwiczy) polska lekarka, pracująca w Szwecji: O Qi-Gong mówi dr Joanna Szablińska