Recenzja płyty „Sam Smith – Gloria”

Płyta o odnajdywaniu siebie

Czwarty studyjny album Sama Smitha, to płyta o nauce miłości do siebie, mierzeniu się z samotnością. Jak twierdzi Sam, ta płyta to duch jego walki, uwolnienie się. Na pewno to kontynuacja podróży w odnajdywaniu siebie, swojej tożsamości.

Zmiana, ale nie do końca

Jak zazwyczaj, tak i tym razem możemy usłyszeć charakterystyczny już chyba dla niego soul oraz
gospel i R&B. Jest natomiast parę odstępstw. Piosenka „Lose you”, mocno klubowa.
Przypomina mi hity z lat 90’ i 00’. „How to cry” – akustyczna ballada, która opowiada o toksycznej relacji. „Gimme” – bardzo przywodzi mi na myśl utwór Work Rihanny, choć w zasadzie powiedziałabym, że ogólnie jej twórczość. Tytułowy utwór „Gloria”, to piękny kościelny zaśpiew. Nie ma tam żadnych instrumentów, jedynie chór i prowadzący głos Sama. Kompozycja wprowadza w nastrój zadumy.

Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo było „Love me more”, wypuszczonym 30 lipca 2022 roku.

Hitowe duety

Ta płyta, to także udane duety. Przede wszystkim ten z Kim Petras w utworze „Unholy”, który nadal jest widoczny na listach i często grany w radiu, a na 65 gali rozdań nagród Grammy zdobył statuetkę za najlepszy występ popowy w duecie. Możemy usłyszeć także utwory między innymi z Calvinem
Harrisem, w „I’m not here to make friends”, czyli kolejny dobrze przyjęty singiel, czy Eda
Sheerana w balladzie „Who we love”.  W rozszerzonej wersji znajdują się także piosenki „Kissing you”, „Heavenly sent”, które są miłosnymi balladami, jak i 7 utworów na żywo wykonanych w Royla Albert Hall.

Płyta Gloria zadebiutowała na pierwszym miejscu notowania UK album chart, stając się trzecim albumem numer jeden Sama w Wielkiej Brytanii.

Liczyliśmy na więcej?

Mimo raczej nieprzychylnych do tej pory recenzji, osobiście uważam, że album Gloria jest wart uwagi. Przywołuje na myśl muzykę z dawniejszych lat. Może rozczarowanie tą płytą wynika z tego, że rzeczywiście nie jest to aż tak diametralna zmiana jakiej wszyscy się spodziewali. Mimo wszystko uważam, że jest to płyta bardzo dobra i warta uwagi.

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Karolina Szylar

Wejdźcie na Instagrama Karoliny: http://instagram.com/comarkaaa

Zapraszamy też na Instagrama Rampy: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial