Kto był organizatorem listopadowej konferencji ,,Troistość więzi”?
Organizatorem tegorocznej , konferencji była Fundacja dr . Liszcza przy współpracy z wydziałem teologicznym w Toruniu UMK .
Treść zaproszenia na konferencję
Z wielką przyjemnością w imieniu Wydział Teologiczny UMK oraz Fundacja Doktora Liszcza zapraszamy na konferencję:
„Troistość więzi – pneuma, psyche, soma.
Budowanie nowej więzi z dzieckiem dotkniętym traumą.”
9 listopada 2023r.
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
Parę zdań o Światowym Dniu Adopcji
Konferencja wpisuje się w Światowy Dzień Adopcji i jest nawiązaniem do konferencji z 2022 roku, która pokazała jak ważne tematy poruszyliśmy i jak istotne są dla rodzin. Najważniejszym elementem konferencji jest czas spotkania i wymiany doświadczeń oraz swoich ofert wsparcia i pomocy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych. Stąd śladem zeszłorocznego doświadczenia będziecie Państwo mogli spotkać się z przedstawicielami instytucji i praktyków z naszego województwa.
Budowanie nowej więzi z dzieckiem dotkniętym traumą
Zagadnienie relacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem ogólnopolskich konferencji, lecz aspekt budowania więzi i relacji z najbliższym otoczeniem rodziny, która przyjęła dziecko często jest pomijany. W tym roku w sposób szczególny swoje zaproszenie kierujemy również do dziadków i osób najbliższych dla dzieci, które znalazły się w instytucjonalnej pieczy zastępczej lub zostały adoptowane. Zaproszenie kierowane będzie również do studentów (wydziały pedagogiki, psychologii i nauk o rodzinie), przedstawicieli instytucji samorządowych oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką więzi i relacji. Temat więzi istotny jest w sposób szczególny dzisiaj, kiedy relacje i więzi z opiekunami stanowią ważny element profilaktyki ryzykownych zachowań i uzależnień u dzieci i młodzieży. Uwzględniając nasze doświadczenia oraz najnowsze publikacje na temat więzi jesteśmy przekonani, że relacje stanowią swoisty parasol ochronny wobec wielu współczesnych trudności dla młodych ludzi.
Kilka słów o prelegentach
Iza Chlewińska – Mama, nauczycielka, artystka, terapeutka. Od blisko 20 lat rozwija autorskie metody pracy z ciałem w ruchu i bezruchu.
Reżyserka instalacji sensorycznych dla rodzin z dziećmi i autorskich spektakli w nurcie nowego tańca. Współzałożycielka projektu i marki Intibag, która tworzy obiekty sensoryczne oraz metodę pracy z ciałem ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań rozwojowych i neuroróżnorodności. Realizuje autorskie szkolenia i warsztaty dla rodziców, nauczycieli i terapeutów, które rozszerzają pojęcie cielesności. Propagatorka i miłośniczka Teorii Poliwagalnej dr. Stephena Porgesa. Terapeutka czaszkowo-krzyżowa w nurcie biodynamicznym.
dr Beata Smela Toruń Wprowadzenie do samoregulacji emocji- praktyczne użycie odwróconej piramidy mózgu (oparte na koncepcji Bruce’a D. Perry’ego)
dr n. med. Henryk Dyczek Akademia Chiropraktyki, Przysiek Wykorzystanie elementów terapii czaszkowo -krzyżowej do wyciszania napięcia lękowego u dzieci po traumie wczesnodziecięcej. Neuroaktywacja nerwów czaszkowych i odwijanie napięć oponowych.
dr Zdzisław Sybilski Centrum psychoterapii behawioralno-kognitywnej, Bydgoszcz Nowoczesne technologie w diagnostyce i leczeniu procesów emocjonalnych i poznawczych u dzieci z FAS
dr hab. Krzysztof Pilarz, prof. UMK Wydział Teologiczny UMK, Toruń
Więź oparta na nadziei i jej znaczenie w procesie pomocy
Program Konferencji Naukowej- ,,Troistość więzi”
8:30-10:00 Rejestracja uczestników
8:30 Msza Święta (kaplica Wydziału Teologicznego UMK)
9:30 Otwarcie konferencji
ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz
Dziekan Wydziału Teologicznego UMK Katarzyna Kałamajska-Liszcz
Prezes Fundacji Doktora Liszcza
SESJA I
Izabela Chlewińska
Moje ciało jest moje- wykład performatywny z udziałem obiektów sensorycznych Intibag
10:00 dr Beata Smela Toruń
Wprowadzenie do samoregulacji emocji- praktyczne użycie odwróconej piramidy
mózgu (oparte na koncepcji Bruce’a D. Perry’ego)
10:45 dr n. med. Henryk Dyczek Akademia Chiropraktyki, Przysiek
Wykorzystanie elementów terapii czaszkowo -krzyżowej do wyciszania napięcia lękowego u dzieci po traumie wczesnodziecięcej. Neuroaktywacja nerwów czaszkowych i odwijanie napięć oponowych.
11:30 Izabela Chlewińska
Intibag. Warszawa
Porozumienie przez czucie w Metodzie Intibag
12:15 Panel dyskusyjny
12:45-13:15 Przerwa kawowa
SESJA II
13:15 Doświadczenie rodziców i opiekunów
po udziale w warsztatach
13:45 dr Zdzisław Sybilski
Centrum psychoterapii behawioralno-kognitywnej, Bydgoszcz Nowoczesne technologie w diagnostyce
i leczeniu procesów emocjonalnych
i poznawczych u dzieci z FA
14:30 dr hab. Krzysztof Pilarz, prof. UMK
Wydział Teologiczny UMK, Toruń
Więź oparta na nadziei i jej znaczenie w procesie pomocy
15:15 Panel dyskusyjny
15:45 Zakończenie konferencji
*Możliwość spotkania z przedstawicielami Ośrodków Adopcyjnych z Województwa Kujawsko Pomorskiego
Moje wrażenia z konferencji
Na konferencji też świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Adopcji i urodziny. Było bardzo duże zainteresowanie Mileną modelem reborna Olimpia w aspekcie robienia przekazu specjalistycznego .
Oraz osoby po przez doświadczanie mogły potrzymać Milenę zobaczyć jak wygląda praca w reborningu realnie. W sumie obsłużyłyśmy 90 osób kolejka była spora! Potem jeszcze były pytania do mnie o pracę na Portalu Rampa- Pokonujemy Bariery i oto jak to wszystko godzę .
Okazało się, że duża część osób to fani naszej społeczności i kanału na YouTube . Asystentka Magda miała okazję z Tomkiem i Ewą doświadczyć elementów terapii czaszkowo krzyżowej u pana Krystiana ucznia pana Dyczka i jego uczennicy . Ewa i Tomek obsługiwali rejestrację i telefony fundacyjne podczas trwania konferencji – dziękujemy im za pomoc…
Libra system do monitorowania glikemii wychwycił spadki przy emocjach np. Ekscytacji i dumy oraz szczęścia ze nasza praca ma sens i przynosi owoce. Cała konferencja była bardzo udana . Dziękujemy fundacji dr Liszcza i wydziałowi Teologicznemu w Toruniu za wspaniałą i bogatą konferencje . Materiału mamy sporo. Publikacja będzie w kolejnych dniach . Mamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku .
Link do materiału z konferencji:
Relację z Wydarzenia na żywo przygotowały : Asystentka Redaktora Portalu Rampa Pokonujemy Bariery Katarzyna Liszcz wpis i Rampowiczka Asystentka Kasi -Magda L .
*We współpracy z Fundacją dr . Liszcza , Panią Prezes : Katarzyną Kałamajską – Liszcz i Wydziałem Teologicznym UMK w Toruniu