Udzielanie pierwszej pomocy przez osoby niepełnosprawne

Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest naszym obowiązkiem. W stresie i panice niekiedy zapominamy co powinniśmy zrobić po kolei, aby pomoc była skuteczna. Wyobraź sobie, że jesteś jedyną osobą wiedzącą co należy zrobić. Jednakże wózek nie pozwala Ci na udzielenie pierwszej pomocy. Podpowiem Ci co możesz zrobić. Pamiętaj, że pomimo niepełnosprawności również możesz uratować czyjeś życie.

Krótkie polecenia

Wydawaj krótkie i jasne polecenia w trybie rozkazującym. W przypadku ratowania życia jest to jedyny i najskuteczniejszy sposób. Nie musisz się rozwodzić dlaczego dana osoba ma zrobić właśnie tak. Twoim celem jest uratowanie życia. Osoba pomagającą jest Twoimi rękami. To Ty dowodzisz całą akcją.

Spokojny ton głosu

Ton głosu powinien być spokojny i opanowany. Jeżeli Twój pomocnik wyczuje zdenerwowanie nie przyniesie to niczego dobrego. Bądź stanowczy, ale spokojny.

Wskazanie palcem

W przypadku ratowania życia pokazanie na kogoś palcem nie jest niczym złym. Musisz działać. Powiedź krótko „Ty dzwonisz po pogotowie. Pana obok proszę o pomoc.”

Rozgoń tłum

Kiedy coś się dzieje ludzie często stoją i się patrzą. Niekiedy nagrywają nie potrafiąc udzielić pomocy. Rozgoń ich jasną komendą „Proszę się rozejść.” lub „Pan ze mną zostaje. Reszta do widzenia.”

Tylko spokój nas uratuje

Twój spokój i opanowanie może uratować czyjeś życie. Nie musisz być sprawny by pomóc. Wystarczy, że wiesz co robić. Wyznacz do pomocy konkretne osoby.

Zapamiętaj!

Możesz być jedyną osobą wśród tłumu, która wie co należy zrobić. Ty też możesz uratować życie. Wózek wcale w tym nie przeszkadza.

Artykuł został zrealizowany w ramach stażu przez Mikołaja Lamparskiego

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial