Osoby niepełnosprawne z wiadomych względów nie mogą korzystać z toalety w tak swobodny sposób jak ludzie o pełnej sprawności ruchowej.
Osoba niepełnosprawna w toalecie
Aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie skorzystać z toalety, wziąć prysznic czy załatwić inne intymne sprawy w łazience, muszą być tam zapewnione pewne udogodnienia, dzięki którym na każdym kroku nie będzie potrzebny jej ktoś do pomocy.
Sytuacja, gdzie osoby niepełnosprawne mogą samodzielnie korzystać z łazienki jest dla nich dużo lepsza, ponieważ czują się wtedy bardziej niezależne, a to z kolei przekłada się na ich lepszą samoocenę i samopoczucie.
Jakie powinno być wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych?
Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych zawiera wiele elementów; są to akcesoria montowane na stałe oraz mobilne. Wyposażenie, które powinno się znaleźć w każdej łazience dla osoby niepełnosprawnej obejmuje:
- strefa prysznicowa
- siedzisko prysznicowe (lub taboret prysznicowy)
- uchwyt pod prysznic
- strefa wannowa
- schodki do wanny
- siedzisko do wanny
- uchwyt do wanny
- strefa WC
- uchwyty uchylne przy WC
- strefa umywalkowa
- uchwyty umywalkowe
- lustro uchylne
Jak łatwo można zauważyć w każdej z tych stref niezbędne jest zamontowanie uchwytów, dzięki którym osoba niepełnosprawna może się łatwiej przemieszczać lub na nich wesprzeć; właśnie dlatego, w tym artykule zajmiemy się głównie uchwytami dla niepełnosprawnych.
Rodzaje uchwytów dla niepełnosprawnych
Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych dzielimy na:
- uchwyty proste
- uchwyty łukowe (naścienne oraz stojące)
- uchwyty umywalkowe
- uchwyty kątowe
- uchwyty ścienno – podłogowe
Uchwyty proste
Ten rodzaj poręczy jest najczęściej spotykany nie tylko w łazienkach dla osób niepełnosprawnych, ale również dla osób starszych, które mają ograniczoną sprawność ruchową. Te poręcze dla niepełnosprawnych charakteryzują się dużą rozpiętością co do długości (od 30 do nawet 160 cm) oraz stosunkowo niskimi cenami, dlatego też są tak chętnie wybierane. Ponadto mają szerokie zastosowanie tzn. można je montować pod prysznicem, przy wannie lub na ścianie jako podporę przy przemieszczaniu się.
Uchwyty łukowe
Ten rodzaj poręczy możemy podzielić na montowane na ścianie oraz na podłodze. Ponadto dzielą się też na stałe oraz uchylne. Poręcze uchylne to takie, w których ramię można w całości podnieść pionowo dzięki czemu np. przy sedesie. osoba na wózku ma większą możliwość manewru; uchwyty stałe to po prostu takie, w których nie ma takiej możliwości. Charakteryzują się tym, że jeden koniec poręczy zawsze jest zgięty w łuk; taki rodzaj gięcia rury występuje również w poręczach umywalkowych. Najczęściej spotykane długości to 60 i 70 cm, choć oczywiście zdarzają się też inne. Na zdjęciach poniżej uchwyt uchylny, następnie uchwyt stały, a na końcu uchwyt podłogowy.
Uchwyty umywalkowe
Ten rodzaj uchwytów montuje się wyłącznie przy umywalkach, po obu jej stronach. Najczęściej występujące długości to 60 i 70 cm. Stosuje się rozróżnienie na stronę lewą oraz prawą, tak jak jest to pokazane na zdjęciu poniżej.
Uchwyty kątowe
Poręcze dla niepełnosprawnych kątowe charakteryzują się tym, że mają kształty, w których występują różnego rodzaju kąty, najczęściej proste. Są dosyć uniwersalne ponieważ zależnie od konkretnego modelu można je montować pod prysznicem, przy wannie lub przy WC. Poprzez ułatwione przemieszczanie, poręcze kątowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych ruchowo korzystających z łazienki i toalety. Na zdjęciu poniżej uchwyt do wanny, a kolejny zdjęcie przedstawia typowy uchwyt prysznicowy.
Uchwyty ścienno – podłogowe
Ten rodzaj uchwytów najlepiej sprawdza się przy WC, gdzie osoba niepełnosprawna może się na nim wesprzeć przy wchodzeniu i schodzeniu z wózka. Zazwyczaj mają wymiary 70 cm wysokości na 70 cm długości ramienia, które jest skierowane prostopadle do ściany.
Ryszard Kurek