Schodołaz dla niepełnosprawnych – przywróć komfort i niezależność w codziennym życiu
Schody dla wielu osób niepełnosprawnych stanowią barierę nie do pokonania. Mogą one ograniczać dostęp do różnych miejsc i utrudniać codzienne życie. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają pokonać te bariery i przywrócić niezależność osobom starszym i tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednym z nich są schodołazy.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej schodołazom dla niepełnosprawnych. Omówimy ich rodzaje, zastosowania, zalety i wady. Podpowiemy również, jak dobrać odpowiedni schodołaz dla swoich potrzeb.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest schodołaz i do czego służy.
Co to jest schodołaz?
Schodołaz to platforma, która porusza się po schodach za pomocą gąsienic lub kół. Schodołazy w łatwy sposób mogą być obsługiwane przez opiekunów osób starszych i poruszających się na wózku inwalidzkim.
Rodzaje schodołazów:
- Schodołazy gąsienicowe: Te schodołazy poruszają się po schodach na gąsienicach, zapewniając stabilny i bezpieczny transport osoby niepełnosprawnej.
- Schodołazy kroczące: Schodołazy tego typu poruszają się po schodach na kółkach, naśladując ludzki krok. Znakomicie sprawdzają się na stromych schodach.
Schodołazy bez względu na ich rodzaj mogą być stosowane w wielu miejscach. Świetnie spełnią swoją funkcję w przestrzeniach, w których niemożliwe jest zamontowanie windy zewnętrznej, windy wewnętrznej, platformy schodowej lub krzesełka schodowego. Schodołazy doskonale znajdą swoje zastosowanie w domu, budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, sklepy, restauracje oraz w transporcie publicznym.
Jakie są zalety schodołazów?
Najważniejszą zaletą wyposażenia nieruchomości w schodołaz jest umożliwienie osobie niepełnosprawnej dotarcie na dowolną kondygnację budynku, dając tym samym osobie tej niezależność w codziennym funkcjonowaniu. Na uwagę zasługuje także brak konieczności montowania schodołazu na stałe. Gdy jest on niepotrzebny, można schować urządzenie w ustronne miejsce, nie zajmując tym samym przestrzeni schodów. Dodatkowo schodołaz sprawdzi się na każdych schodach, a więc jest użyteczny na schodach prostych, krętych i zabiegowych.
Kolejne nieocenione plusy wyboru schodołazów to łatwość ich obsługi, która nie wymaga od osoby obsługującej użycia siły, czy skomplikowanych czynności. Bez względu na wybór modelu spośród schodołazów, urządzenie pracuje płynnie i jest ergonomiczne.
Schodołaz to także wygoda i bezpieczeństwo dla użytkownika. Wyposażenie urządzenia w zależności od modelu wkrzesło, podłokietnik, podnóżek i pas bezpieczeństwa sprawia, że transport jest niezwykle komfortowy.
Idealny schodołaz dla osoby niepełnosprawnej- przegląd modeli
Można powiedzieć, że każdy schodołaz, który znajduje się w naszej ofercie, to urządzenie idealne, bo dowolnie wybrany model wpisuje się w opisane wyżej zalety. Jednak w tym artykule przyjrzymy się trzem z nich, aby dostrzec, czym się one charakteryzują.
Schodołaz T09
Schodołaz T09 wyposażony jest w napęd elektryczny, będący niezwykle pomocnym wyposażeniem, jaki zapewnia bezproblemowe użytkowanie schodołazu. Natomiast sam akumulator jest w stanie pokonać 23 kondygnacje przy pełnym obciążeniu, które wynosi aż 130 kg. Schodołaz T09 może być użytkowany na schodach prostych, a jego waga to 47 kg. Dzięki wspomnianemu elektrycznemu napędowi start urządzenia jest łagodny, użytkowanie bezpieczne, a zatrzymanie schodołazu równie płynne.
Schodołaz T09 dostępny jest w trzech wersjach. Pierwsza z nich to wersja Standard, która zapewnia użytkowanie go niemal wszystkim wózkom dla osób niepełnosprawnych z tylnymi kołami o średnicy 26 cali i z siedziskiem o szerokości 39-46 cm. Drugi wariant to wersja A.R.P, jaka umożliwia transportowanie osoby niepełnosprawnej na wózku z małymi kołami tylnymi (12/30cm) lub tzw. posturalnymi. Schodołaz T09 A.R.P jest wyposażony w małe koła transportowe, które ułatwiają przemieszczanie urządzenia. Ostatnią wersją T09 jest opcja P.P., w której dzięki podestowi wielofunkcyjnemu możliwe jest przetransportowanie osoby znajdującej się na każdym wózku inwalidzkim.
Schodołaz Yack 961
Schodołaz Yack 961 tak, jak jego poprzednik mianuje udźwig aż 130 kg. Sprawdzi się on na schodach prostych, krętych i zabiegowych, a dzięki kompaktowej budowie spisze się nawet w niewielkich przestrzeniach. Schodołaz Yackwyposażony jest w siedzisko, które pozwala na bezpieczny transport osoby niepełnosprawnej, usadawiając ją wygodnie na wspomnianym siedzisku. Za bezpieczeństwo schodołazu odpowiada także składany podnóżek, składane podłokietniki, czy system automatycznego hamowania, gdy schodołaz znajduje się blisko krawędzi. Z kolei dla operatora schodołazu czeka regulowany i składany uchwyt sterujący, a także kółka, które ułatwiają jego transport po płaskiej powierzchni.
Zasięg schodołazu Yack 961 to 500 stopni, w tym 20 stopni w trybie tzw. rezerwy. Bardzo przydatnym akcesorium w urządzeniu jest wyświetlacz, który jest wsparciem w jego obsłudze i ma wbudowany system autodiagnostyczny.
Schodołaz Sherpa N900
Schodołaz Sherpa N900 podobnie jak wyżej opisane urządzenia, napędzany jest silnikiem elektrycznym i należy do schodołazów gąsienicowych. W tym typie schodołazu nie ma siedziska, a więc osoba niepełnosprawna transportowana jest na wózku inwalidzkim. Sherpa N900 również udźwignie 130 kg, a na swoim wyposażeniu ma przydatny wyświetlacz, który ukazuje operatotowi parametry pracy schodołazu oraz informuje go o możliwych awariach urządzenia.
Schodołaz N900 to bardzo trwałe urządzenie, które jest komfortowe dla jego użytkownika. Za sprawą pasów bezpieczeństwa osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest stabilnie transportowana na dowolną kondygnację. Sherpa N900 to także wygoda sterowania dla operatora. Pomimo wagi 48 kg samego urządzenia pracuje ono niezwykle płynnie i lekko. Schodołaz jest wyposażony w akumulatory, które ładuje się w gniazdku elektrycznym.
Jaki schodołaz dla niepełnosprawnych wybrać?
Wybór schodołazu przede wszystkim powinien uwzględniać rodzaj schodów, na których będzie on użytkowany. Istotną kwestią jest także udźwig urządzenia, który w niektórych modelach obejmuje tylko osobę niepełnosprawną, a w innych do wartości tej należy doliczyć także wagę wózka inwalidzkiego. Nie należy pominąć także kwestii zasilania schodołazu, a więc sposobu ładowania jego akumulatora. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą te, które wyposażone zostały w zapasowy akumulator, będący ładowanym niezależnie.
Jeśli nie wiesz, jaki model schodołazu będzie idealnie spełniał Twoje potrzeby, w Jurajskiej Fabryce Wind służymy pomocą. Wspólnie porównamy różne modele schodołazów, ich ceny, a także poinformujemy Cię o możliwościach dofinansowania tych urządzeń.
Artykuł sponsorowany