ŚDM – ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością

Ponad 500 osób z niepełnosprawnościami zgłosiło się na Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy przygotowali dla nich specjalny transport, sektory przy ołtarzach na krakowskich Błoniach oraz na Campus Misericordiae w Brzegach oraz opiekę wolontariuszy.
Według najnowszych danych komitetu organizacyjnego ŚDM przyjazdem do Krakowa i uczestnictwem w spotkaniach z papieżem Franciszkiem zainteresowanych jest ponad 560 tys. osób. Wśród nich jest ponad 500 osób z niepełnosprawnością, w tym około 300 z niepełnosprawnościami intelektualnymi z francuskiej Wspólnoty Arka – L’Arche.

Na Błoniach oraz na Campus Misericordiae dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów będą przygotowane specjalnie sektory. Podzielone zostaną na cztery strefy dedykowane dla pielgrzymów z niepełnosprawnością ruchową, niewidomych, niesłyszących oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Sektory będą usytuowane w pobliżu ołtarza i będą specjalnie oznakowane.

– Jedna czwarta powierzchni w tych sektorach zostanie dodatkowo utwardzona z myślą o osobach poruszających się na wózkach – powiedziała Ewelina Ptasznik z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową są także na terenie Krakowa, który – jak podkreśliła Ptasznik – ma specjalny certyfikat, przyznawany miastom przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami.

– Większość krakowskich tramwajów, około 80 proc., jest niskopodłogowa, a na przystankach są specjalne oznakowania – powiedziała organizatorka ŚDM w Krakowie.

Jak podkreśliła wolontariusze dedykowani dla osób z niepełnosprawnością przeszli specjalne szkolenia. Na identyfikatorach będą mieli piktogramy wózka inwalidzkiego.

– W sektorze dla osób niepełnosprawnych będzie więcej wolontariuszy niż we wszystkich pozostałych sektorach. Sektory są na tyle duże, żeby zapewnić osobom, zwłaszcza z niepełnosprawnościami intelektualnymi, odpowiednią przestrzeń. Tym osobom w tłumie często jest się trudno odnaleźć, czasami dostają różnych ataków – powiedziała Ptasznik.

Dla poruszających się na wózkach oraz dla grup osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności organizatorzy ŚDM przygotowali specjalne miejsca zakwaterowania w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnością.

– Sprawdzaliśmy na przykład czy także szkoły, w których zatrzymają się pielgrzymi, w tym niepełnosprawni, mają odpowiednie podjazdy – powiedziała Ptasznik.

Osoby niepełnosprawne będą otoczone opieką przez wolontariuszy, obecnych zarówno w miejscach głównych wydarzeń ŚDM, jak również podczas transportu do tych miejsc.

– Każda osoba niepełnosprawna ruchowo będzie miała zapewniony także transport do sektorów dedykowanych osobom niepełnosprawnym – podkreśliła Ptasznik.

Ponadto będą przygotowane konfesjonały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością – szczególnie dla tych, które poruszają się na wózku czy potrzebują skorzystać ze spowiedzi w języku migowym. W Krakowie, m.in. przy AGH, będą też specjalne parkingi dla grup osób z niepełnosprawnościami.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Spotka się m.in. z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu. Przejedzie tramwajem z ul. Franciszkańskiej na krakowskie Błonia razem z młodzieżą z niepełnosprawnością, odwiedzi siostry prezentki, a w Campusie Misericordiae pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

inf.pras.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial