Mają być lekarstwem na szalejącą inflację i wysokie ceny. Sklepy społeczne wyrastają, jak grzyby po deszczu. Tylko na samym Pomorzu w ostatnim czasie powstały aż 3 takie sklepy. A to jeszcze nie koniec. W 2021 roku Bank Żywności w Polsce przekazał pomoc żywnościową dla 3200 organizacji i instytucji w całym kraju. Żywność ta zasiliła również sklepy społeczne. Czym są sklepy społeczne i kto może z nich skorzystać? Dowiesz się z tego artykułu.
Jak działają sklepy społeczne?
Weźmy za przykład sklep społeczny „Za Stołem” z Gdańska. Sklep oferuje bezpłatną żywność dla potrzebujących: warzywa, owoce, nabiał, mięso, ryby, garmaż, żywność w puszkach, napoje a nawet słodycze. Produkty dostępne w sklepie są świeże i pochodzą z supermarketów i dużych sieci spożywczych, które regularnie przekazują żywność na cele społeczne. Przeważnie jest to żywność, która ma krótki termin przydatności, ale jest pełnowartościowa. Sklep z Gdańska jest otwarty trzy razy w tygodniu, przez trzy godziny dziennie. Jest wspólną inicjatywą Banku Żywności w Trójmieście i Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Gdańsku.
Kto może skorzystać z oferty sklepu społecznego?
Każda osoba pragnąca skorzystać z oferty sklepu społecznego musi posiadać skierowanie od pracowników MOPSU lub GOPSU. Z takim skierowaniem w ręce może odebrać bezpłatnie, jednorazowo do 2,5 kg wybranego jedzenia. Co więcej, w ostatniej godzinie pracy sklepu społecznego, ze wsparcia mogą skorzystać także osoby, które nie mają skierowań, bo np. przekraczają sztywne progi finansowe. Muszą jedynie podpisać oświadczenie, iż są osobami potrzebującymi. Bez skierowania można skorzystać z oferty sklepu 3 razy. To wsparcie m.in. dla rodzin wielodzietnych, osób bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych i seniorów. O wymogi najlepiej pytać w konkretnym sklepie.
Problemy żywnościowe w Polsce
W Polsce ponad 1,6 milionów osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. A będzie ich jeszcze więcej, bo inflacja nie spada. Takie osoby miesięcznie na utrzymanie mogą wydać mniej niż 692 zł. To daje jedynie ok. 23 zł na dzień. Sklepy społeczne mogą być dla tych osób ratunkiem. Dlatego warto mówić o sklepach społecznych i warto wiedzieć, gdzie znajdują się na mapie. Zwłaszcza, że jest ich coraz więcej i będzie ich stale przybywać. Adresy sklepów znajdziesz m.in. na stronie Federacji Polskich Banków Żywności.
Opracowanie: Małgorzata Muzyka; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery