Słuchowiska radiowe z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących

Spektakle dla osób niewidomych i słabowidzących realizowane przez łódzki Teatr Powszechny będą od nowego sezonu prezentowane także w formie słuchowisk na antenie Radia Łódź. Najbliższa premiera odbędzie się 19 października.

Współpraca Teatru Powszechnego z Radiem Łódź to kolejny etap realizowanego od jedenastu lat autorskiego projektu dyrektor teatru Ewy Pilawskiej. "Teatr dla niewidomych i słabowidzących" jest unikatowym na skalę europejską przedsięwzięciem, stworzonym specjalnie dla osób, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego.

Jak podała 14 października rzeczniczka teatru Justyna Tomczak, do tej pory w ramach "Teatru dla niewidomych i słabowidzących" odbyło się 50 premier.

Najbliższa, 51. z kolei, to komedia "Zwariowana terapia" Christophera Duranga, która zostanie zaprezentowana w środę 19 października; z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych i Słabowidzących spektakl będzie miał specjalną oprawę. Dzięki nawiązanej właśnie współpracy Powszechnego i Radia Łódź, będzie też pierwszym przedstawieniem, które zostanie zarejestrowane również w formie słuchowiska radiowego.

Jak podkreśliła dyr. teatru Ewa Pilawska, projekt jest odpowiedzią na prośby środowiska osób niewidomych, szczególnie tych, które w ogóle nie opuszczają swoich domów.

– Nasze premiery cieszą się wielkim zainteresowaniem, odwiedzają nas widzowie z całego województwa łódzkiego. Regularnie gościmy również widzów z innych regionów, bardzo często odwiedza nas grupa z Wielkopolski. Jednak wciąż dla wielu osób droga do teatru, ze względu na stan zdrowia, jest granicą nie do pokonania – chcemy to zmienić – wyjaśniła.
Dyrektor dodała, że dzięki wsparciu i propozycji współpracy ze strony dyr. programowego Radia Łódź Marcina Wąsiewicza najbliższe spektakle osoby niewidome będą mogły – niedługo po scenicznej premierze – usłyszeć na antenie łódzkiej rozgłośni.

Według realizatorów spektakli prezentowanych w ramach cyklu adresowanego do ludzi z dysfunkcją wzroku, przedstawień tych nie można porównywać z obecnymi w repertuarach innych teatrów widowiskami z audiodeskrypcją. Są one bowiem tworzone w oparciu o zrozumienie wyjątkowości niewidomych widzów.

Każda premiera to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Poprzedza ją etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji teatru.
Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne; w tym wersje napisane alfabetem Braille'a.

Wszystkie spośród wystawionych do tej pory przez Powszechny spektakli dla niewidomych społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. Za stworzenie pierwszego "Teatru dla osób niewidomych i słabowidzących", jego kontynuację i artystyczny rozwój została uhonorowana m.in. Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych. 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial