Śmierć i Nadzieja – w obliczu psiej cukrzycy

Po czym poznałam, że mój przyjaciel Bubuś jest chory?

Dziś jestem bardzo smutna , ponieważ nikt z Nas nie przewidział dramatu wczorajszej nocy. Wieczorem wypuściłam Bubusia mojego Towarzysza życia, z którym się bardzo związałam.

Wpuściłam go do domku, a o 3.00 nad ranem moja mama wylądowała z Bubusiem na pogotowiu dla zwierząt ! Bubuś się bardzo rozchorował…

Jak wygląda proces diagnozy u zwierząt?

To były najgorsze chwile jakie przeżyłam . Okazało się , że Bubuś miał : zaburzenia oddychania , gorączkę 38 ,7 , bolesność brzucha i objawy zatrucia . Sytuacja jest poważna, a najbliższe dni będą decydujące.

Natomiast drugi piesek mojej siostry Julki Maniuś również był w bardzo ciężkim stanie : Cukier na wejściu 60 mg , drgawki , które mimo leków nie przechodziły…

W końcu został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej – wszyscy mieliśmy nadzieję , że Maniuś dźwignie się i wyjdzie z tego .

Jak rozpoznać psią cukrzycę?

Niestety drugi piesek , Maniuś , a kompan do zabaw i bycia z Bubusiem , udał się za tęczowy most. Stoczył ogromną walkę o psie życie – infekcja i nie rozpoznana w porę psia cukrzyca – zrobiły ogromne spustoszenie i spowodowały śmierć .

Jesteśmy w stałym kontakcie z Panią doktor Weterynarz : dr . Anna Mikulska , która potwierdziła , że przyczyną śmierci Mańka była nierozpoznana w porę psia cukrzyca , a przy infekcji wszystko przebiega bardzo gwałtownie i dynamicznie . Podobnie jest u ludzi – dlatego ja mam niebywałe szczęście , że przy takich wahaniach jakie miałam żyje .

Przy okazji dowiedziałam się również jakie są normy cukru u zwierząt : norma psia to od 70 do 130.

Hipoglikemia psia : 60 mg czyli dla psa to jest 20 mg bardzo ciężki stan.

Lekka hiperglikemia psia :130 do180 mg

Ciężka hiperglikemia psia :180 do 220 mg

Pieski , tak samo jak ludzie dostają insulinę , bądź tabletki oraz odpowiednia dieta ( karma , suplementy dla zwierząt i wysiłek fizyczny ( spacery ). Co ważne bardzo szybko trzeba postawić diagnozę i wprowadzić leczenie oraz wsparcie psychologa i ciągłe szkolenia w zakresie cukrzycy , leczenia i powikłań .

Jak radzić sobie ze stratą ukochanego zwierzaka?

Chociaż łzy lecą to pani doktor Anna Mikulska będzie stałym lekarzem dla Bubusia. Powiedziała , że nie jest to niczyja wina , że cukrzyca jest cichym zabójcą nie tylko ludzi, ale również zwierząt i że Maniuś miał szczęśliwe 2 lata psiego życia oraz od razu otrzymał pomoc….

Ja jestem zupełnie rozwalona emocjonalnie. Po tej całej sytuacji jeszcze bardziej nienawidzę swojej cukrzycy i leczenia. Wszystko na nie, więc jest naprawdę bardzo trudno .

O tyle jest dobrze, że libra kontroluje u mnie cukier, ale niestety pod wpływem bardzo silnych emocji ; wyjęłam wkłucie, które było do zmiany i dopiero dziś rano założyłam nowe . Na szczęście cukier był w przedziale 90 – 97 mg bez insuliny przez całą noc.

Bubuś na szczęście czuje się już dobrze , chociaż również płacze po psiemu za swym Towarzyszem i kompanem do zabaw- Maniusiem.

Jak wygląda leczenie i zdrowienie Bubusia?

Na każdą sytuację , nawet tę najtrudniejszą trzeba popatrzeć z podziwem ! Jestem ogromnie dumna i wdzięczna za to , że dzięki chorobie Bubusia , przygotowywałam mu sama specjalne posiłki i dawałam lekarstwa, które dzielnie brał.

Z ciekawostek to ja razem z Bubusiem brałam swoje leki i co zauważyłam , że dzięki temu i zmienionym dawkom organizm zaczął je na nowo przyswajać!

Co z materiałami specjalistycznymi?

Kochani one będą tylko nikt z Nas nie spodziewał się ciężkiego zakończenia roku 2023 ( śmierć siostry mojej mamy , Cioci Maryli ) i ciężkiego początku roku 2024 , śmierć psa Mańka i Walka o życie Psa Bubusia – nawet nie zdawałam sobie sprawy , że tak pokochałam zwierzęta….

Nikomu nie życzę tak dramatycznego początku nowego roku .

Kryzys w mojej cukrzycy nasilił się po śmierci Mańka…

Wczoraj przyszła paczka z osprzętem na kolejne dwa miesiące – nawet nie chciałam na nią patrzeć , a tym bardziej otworzyć…. Kryzys jest i był od dłuższego czasu do tego stopnia , że mój organizm odrzucił leki (problemy z połykaniem , chodem i wiele innych objawów ).

Trzeba też pamiętać , że każda cukrzyca w szczególności w połączeniu z FAS i MPD ma inny przebieg. Dlatego ja w ogóle nie używam w kalkulatorze bolusa tzw. ,,bolusa zwykłego „- tylko jak jest potrzeba jestem na samej bazie ( dawce podstawowej ) i dwóch bolusach złożonym w dawce 50 % na węglowodany i 50 % na białka i tłuszcze. Bądź tylko na bolusie przedłużonym zaprogramowanym na 2 ; 30 . – tak jest u mnie.

Wczorajsza sytuacja była znów bardzo niebezpieczna dla mojego zdrowia. Otóż niestety libre 2 zaczyna szwankować po jednej dobie od założenia sensora był on zupełnie do kosza . Bardzo zaniżał wartości glikemii.

Libra pokazywała 60 mg a Glukometr 111 mg. W końcu przestała działać . Wrr! Tak naprawdę żaden system do ciągłego monitorowania glikemii się nie sprawdza. Sensory medtronica mnie uczulały, a system libra nie wytrzymuje jednej doby ze mną… He! Tak wygląda sytuacja.

Oczywiście reklamacja złożona i uff… Pozytywnie rozpatrzona . Do zgłoszenia reklamacji potrzebujemy numer seryjny sensora libre 2 oraz nasze obserwacje.

To już wszystko ode mnie. Na koniec zostawiam dla Was link do przychodni dla zwierząt, z której korzystamy z Bubusiem.

https://www.facebook.com/przychodniacityvet/?locale=pl_PL

Opracowanie wpisu: Asystentka redaktora Portalu Rampa- Katarzyna Liszcz

*Artykuł specjalistyczny zrealizowano przy współpracy z kliniką dla zwierząt oraz z Panią dr. Anną Mikulską – Przychodnia Weterynaryjna City Vet

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial