Studenci medycyny w Opolu jako pierwsi w Polsce będą pracować z sercem w 3D

Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego jako pierwsi w Polsce będą korzystali z możliwości poznania tajników pracy ludzkiego serca w trójwymiarowej rzeczywistości – poinformował rzecznik uczelni Maciej Kochański.

Aplikacja, dzięki której studenci mogą obejrzeć pracę, budowę i choroby ludzkiego serca w technologii 3D powstała dzięki współpracy naukowców, informatyków i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

„Wirtualne serce to program nauczania medycyny oparty na najnowszych technologiach wykorzystujący poszerzoną i wirtualną rzeczywistość. To szeroko zakrojony projekt, którym chcielibyśmy zapoczątkować podróż w głąb ludzkiego organizmu. Jego realizacja pozwoli na jeszcze lepsze kształcenie przyszłych pokoleń lekarzy nie tylko z zakresu anatomii czy fizjologii, ale przede wszystkim przedmiotów klinicznych. Rezultaty projektu będą także służyć poprawie bezpieczeństwa pacjentów, np. poprzez dokładne planowanie zabiegów operacyjnych” – poinformował Kochański.

Oglądane przy pomocy specjalnych okularów serce jest w pełni fotorealistyczne. Dzięki aplikacji, studenci mogą je obejrzeć w sposób niedostępny dla fotografii dwuwymiarowej. Dodatkowo, aplikacja umożliwia obserwację zarówno organu zdrowego, jak i działającego pod obciążeniem różnego rodzaju chorób, czy substancji chemicznych.

Jak powiedział Kochański, początkowo uczelnia będzie korzystała z wypożyczonych okularów, jednak w przyszłości chce kupić co najmniej dziesięć zestawów na potrzeby wydziału medycznego uniwersytetu.

Marek Szczepanik

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial